Zemědělci, stavebníci: špatné vyhlídky

Simona Holecová
4. 11. 2005 10:30
Praha - Zemědělství. Právě to je obor, ze kterého jsou vyhlídky na nezaměstnanost nejvyšší.

Čerstvě zveřejněná studie "Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním" jednoznačně poukazuje, že ať již člověk vyšel z takto zaměřeného učiliště, odborné školy či vyšší školy, má výrazně blíže k tomu ocitnout se bez práce než absolventi jiných oborů.

"O něco se pak zlepšila situace ve strojírenských oborech," píše se v analýze z dílny Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV), jehož experti vycházejí z dlouhodobých srovnání dat ministerstva práce a sociálních věcí a speciálních školských statistik.

Odborníci NÚOV přičítají mírné zlepšení postavení strojařů na trhu práce především tomu, že do Česka přišlo více zahraničních investic (podrobnosti zde), které jednorázově vyžadují větší počet takto vyškolených pracovníků.

"Pro tyto absolventy je příznivá i skutečnost, že ještě neskončila restrukturalizace a tak dosud přežívají nerentabilní podniky, které vážou starší pracovníky právě ve strojírenských profesích," řekla Aktuálně spoluautorka studie Jeny Festová.

Jinými slovy: pokud by tyto pokulhávající podniky zavřely brány, na trh práce by přišli zkušení řemeslníci, kterým by noví zaměstnavatelé mohli dát přednost před nováčky bez zkušeností.

Sestry najdou práci vždy

Trvale nejlépe jsou na tom absolventky zdravotnických oborů: pokud chtějí zůstat v branži, neměly by mít s hledáním místa vážné problémy.

A to i proto, že po vstupu Česka do Evropské unie jich mnoho využilo možnost odejít pracovat do zahraničí zejména do Velké Británie. "Mzdy jsou tu neporovnatelně vyšší a také vybavení nemocnic, přístroje, se kterými pracujeme, jsou mnohdy na výrazně lepší úrovni," souhlasí osmadvacetiletá Naďa, která již téměř rok pracuje v nemocnici na okraji Londýna. Nepřála si uvést své jméno, ale redakce její totožnost zná.

Naďa pracuje na oddělení, které přijímá pacienty do šestnácti let věku. "Mnoho věcí se tu dělá hodně jinak než v Česku. Také jsem musela projít určitými kursy, abych mohla třeba měřit hladinu cukru v krvi, dělat odběry nebo nepichovat kanylu - což jsem doma dělala běžně," popisuje. "Ne všechno je růžové, ale peníze jsou opravdu dobré."

Zaměstnavatelé chtějí diplom

Na trhu práce se podle studie NÚOV daří dobře i lidem, kteří vystudovali střední ekonomické školy. Hůře však těm, kteří si toto zaměření vybrali na školách vyšších.

"Lze to vysvětlit tím, že i vysoké školy chrlí velké množství absolventů ekonomiky. Zaměstnavatelé jim dosud dávají přednost," dodává Festová.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy