Žalobce vynadal policii. Jde k soudu

Tomáš Fránek
10. 3. 2006 13:01
Státní zástupce z Brna označil policisty odposlouchávající jeho telefon za pitomce. Soud teď bude rozhodovat o jeho odvolání z funkce.

Státní zástupce, který je už od roku 2004 kvůli trestnímu stíhání za opisování odborných textů postavený mimo službu, mluvil o policistech jako o pitomcích v reportáži České televize vysílané minulý rok v říjnu.

Jeho výrokem se bude příští týden zabývat Vrchní soud v Olomouci.

"Dne 31. 10. 2005 v reportáži vysílané Českou televizí, v souvislosti s obsahem svého telefonického hovoru z 21. 1. 2004 a v souvislosti s odposlechem tohoto hovoru policií, se na adresu policie vyjádřil znevažujícím způsobem," píše se na internetových stránkách soudu s tím, že kárný senát 16. března rozhodne o případném odvolání státního zástupce z funkce.

Uplácení při zkouškách?

Jeho výrok zazněl v reportáži o podezření z přijímání úplatku v souvislosti se zkouškou na vysoké škole. Podle policie měl nabídnout studentovi bratislavské právnické fakulty, že mu za peníze zkoušku zařídí.

Státní zástupce obvinění odmítl a tvrdil, že návrh nemyslel vážně. "My jsme se tam o tom zařizování zkoušky bavili schválně, protože jsme věděli, že ten telefon je odposlouchávanej a my jsme odposlouchávaní, a my jsme si dělali z těch pitomců, co nás poslouchají, srandu," uvedl v České televizi.

Proti stíhání podal státní zástupce stížnost, kterou teď řeší Vrchní státní zastupitelství.

Korupce - ilustrační foto
Korupce - ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Berkova skupina

Policie hovor vyslechla náhodou při odposlechu jiného člověka. Šlo o Petra Tuhého, stíhaného v případu ústeckého soudce Jiřího Berky. Právě z telefonu Tuhého volal státní zástupce student bratislavské fakulty Miroslav Tamáš.

Státní zástupce byl postaven mimo službu už v roce 2004, kdy začalo jeho stíhání porušování autorských práv a podvodu. Policie mu klade za vinu opisování odborných textů, kterého se měl dopustit společně se soudcem Vrchního soudu v Praze Zdeňkem Sovákem a bývalým rektorem Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vlastislavem Větrovcem.

Větrovec je považován za jednoho z hlavních organizátorů zmanipulovaných konkurzů v kauze ústeckého soudce Jiřího Berky. V odposleších členů Berkovy skupiny se objevilo také jméno soudce Zdeňka Sováka.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec proto Sováka po zveřejnění částí odposlechů, pořízených policií při vyšetřování Berkova konkurzního případu, dočasně zbavil taláru. Z nahrávek vyplynulo, že se prostřednictvím svého známého, Vladislava Větrovce, pokoušel zahladit následky své dopravní nehody.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy