Za návštěvu specialisty 60 korun, chtějí lékaři

ves
22. 1. 2008 12:35
Lékaři pro reformu chtějí vyšší poplatek než praktikové
2. 1. - Lidé si platí za péči o zdraví - S prvním pracovním dnem nového roku přišel ostrý start výběru poplatků za lékařskou péči. Lidem se poplatky možná nelíbí, ale drtivá většina platí, znělo z nemocnic i od praktiků, které oslovila redakce Aktuálně.cz.  Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE
2. 1. - Lidé si platí za péči o zdraví - S prvním pracovním dnem nového roku přišel ostrý start výběru poplatků za lékařskou péči. Lidem se poplatky možná nelíbí, ale drtivá většina platí, znělo z nemocnic i od praktiků, které oslovila redakce Aktuálně.cz. Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Necelý měsíc od zavedení poplatků ve zdravotnictví přišla skupina ambulantních specialistů s návrhem na jejich zvýšení.

Sdružení lékaři pro reformu, které má asi pět stovek členů, navrhuje, aby pacienti platili 30 korun u praktického lékaře, 60 u ambulantního specialisty a 90 za pohotovostní ošetření a den v nemocnici.

Poplatky by podle nich měly být více odstupňovány.

"Pokud se pacient rozhoduje mezi návštěvou praktického lékaře a ambulantního specialisty, častěji volí rovnou ambulantního specialistu. Bohužel jde v řadě případů o rozhodnutí nesprávné a regulační poplatky ho k návštěvě praktického lékaře - a tím pádem k využití levnější zdravotní péče - přirozeným způsobem nemotivují," uvedl přeseda sdružení Roman Flašar, ambulantní neurolog z Brna.

Ministerstvo zdravotnictví ovšem zatím výši poplatků měnit nehodlá. První změny plánuje po půl roce. Měly by se ale týkat spíš technické stránky vybírání poplatků či odstranění některých nedopatření, které ukázala praxe.

Poslední slovo má Ústavní soud

Zda se poplatky vůbec dočkají nějakých změn, je v rukou Ústavního soudu. Soudci mají během půl roku říci, jestli je jejich vybírání v souladu s českou ústavou.

Ještě v lednu bude sněmovna hlasovat o zákoně z pera poslanců ČSSD, který by poplatky zrušil.

Jako obhájce poplatků vystoupil i předseda vlády Mirek Topolánek. "Co se týká výšky vybraných poplatků, ta opravdu není tak podstatná. Lidé jsou ochotni vydat za přípravky, které nejsou registrovány jako léky, a za různé doplňky stravy přes osm miliard korun. Tedy více, než má být příjem za regulační poplatky. Chápu, že regulační poplatky jsou pro lidi nepříjemnou novinkou, když dříve neplatili nic," napsal premiér v textu pro Mf Dnes.

"Ale ty peníze zůstanou v systému a poslouží ke zkvalitnění lékařské péče. Pomohou také zabránit plýtvání, a tak zbude více prostředků na ty nejpotřebnější," dodal.

Opoziční politici, kteří stížnost k Ústavnímu soudu podali, ale tvrdí, že jsou poplatky u nás nezvykle tvrdé. "Nemají v zemích Evropské unie obdoby. Nejvíce navíc zaplatí důchodci a rodiny s dětmi," říká stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy