Nejvyšší právní autorita v zemi dnes řešila případ komunálních voleb v části obvodů Prahy 4 a Prahy 10.
Neplatnost tamních voleb vyhlásil městský soud v Praze na základě návrhu sociálních demokratů, kteří se cítili poškozeni chybným spočítáním hlasů. Nařídil také volby opakovat.
Sociální demokraté například v Praze 10 měli přijít o jeden mandát, který nakonec získala ODS. I v Praze 4 byl sporný jeden mandát, který měla obsadit Unie pro Prahu 4.
Na verdikt Městského soudu bylo podáno na čtyřicet stížností Ústavní soud jim dnes vyhověl.
Chyby při počítání hlasů jsou přitom obvyklé všude ve světě - ČTĚTE ZDE
Máme tu precedens
Nařídil také, aby městský soud vydal nové rozhodnutí a nařídil přepočítání sporných hlasů. A také změnu zápisů o výsledcích voleb, kde budou napraveny chyby z předchozího sčítání.
Volební problémy
BRNO - Královo pole
- V jednom z brněnských okrsků - Králově poli - odevzdalo 93 voličů své hlasy v neodevzdaných obálkách. Nové volby se nekonaly. Ústavní soud dnes zrušil příslušnou část usnesení krajského soudu, který nařídil nové hlasování v okrsku kvůli 93 neorazítkovaným obálkám. Informovala o tom ČTK. Hlasy ve vadných obálkách, které okrsková komise nezapočítala, nemohly nijak ovlivnit složení zastupitelstva ani pořadí náhradníků.
HAVÍŘOV
-
Znovu se naopak muselo hlasovat v Havířově na Karvinsku. Do výsledku voleb tam totiž byly započítány prefereční hlasy pro zemřelého kandidáta - bývalého náměstka primátorky. Na rozdíl od října vyhrála KSČM nad ODS a do zastupitelstva se dostala i KDU-ČSL. Odrazilo se to i na rozdělení mandátů.
MOST - Chanov
- Dvakrát volili také obyvatelé mosteckého sídliště Chanov. Krajský soud tam rozhodl o neplatnosti voleb. Vítězné Sdružení Mostečané Mostu (SMM) podle rozhodnutí ovlivnilo výsledek tím, že v den konání komunálních voleb rozdávalo v okolí volebních místností slosovatelné kupony do loterie či přímo nabízelo voličům 300 korun za hlas.
Jde o důležité rozhodnutí i pro další případy a jasný návod, jak mají soudy postupovat. "Každé vyslovení neplatnosti ve volebním soudnictví nemusí mít za následek opakování voleb," uvedl v obou případech dnes Ústavní soud.
Výsledek voleb se nezmění
Dnes opravené rozhodnutí městského soudu výrazně zasáhlo do života v obou částech Prahy.
"Bylo porušeno právo městské části na samosprávu," uvedl starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS). Nesmí se scházet zastupitelstvo, radnice nemůže schválit rozpočet a byla přerušena privatizace bytů.
Přepočítání hlasů a změna rozdělení mandátů politickou situaci v obou městských částech neovlivní. V šestatřicetičlenném zastupitelstvu v Praze 10 totiž získali občanští demokraté 24 křesel. ČSSD má pět mandátů, Strana zelených čtyři a KSČM tři mandáty.
Ve čtvrté městské části získala ODS v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 29 křesel. Sociální demokraté získali šest a Strana zelených pět mandátů. Unie Prahy 4 měla mít v zastupitelstvu tři představitele - jeden je členem KDU-ČSL a dva jsou za SNK ED, a KSČM dva zástupce.
Přepočítání hlasů je v Česku unikátní krok. Požadovala ho například ODS, když zpochybnila na Chrudimsku zvolení lidoveckého matadora Petra Pitharta do Senátu. Pithart kandidátku občanských demokratů porazil rozdílem pouhých 24 hlasů při účasti 24 100 voličů. Nejvyšší správní soud ale stížnost ODS odmítl.