Ústavní soud: Nediskriminujte slovenské důchodce

Tomáš Fránek
10. 12. 2007 16:10
Soudci rozhodli ve prospěch důchodců už popáté
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soudci poslali další důležitý vzkaz českým úřadům, které nechtějí doplácet rozdíl mezi slovenskou a českou penzí lidem, kteří pracovali v době společného státu pro firmy ze slovenské části federace.

Tentokrát rozhodli ve prospěch Marie Gajdové, která se o doplacení nižší slovenské penze snaží marně několik let. A vůbec poprvé také uvedli, jak by mělo dorovnání penzí vypadat.

Kde je právo?

Žádost Marie Gajdové o doplacení asi dvou tisíc korun zamítla jak Česká správa sociálního zabezpečení, tak pražský Městský a Nejvyšší správní soud.

Podle ústavních soudců ale verdikt Nejvyššího správního soudu porušil ústavní práva Marie Gajdové včetně práva na spravedlivý soudní proces.

Ústavní soudci řekli: Práci na Slovensku nebo pro slovenské firmy v době federace nelze posuzovat jako práci v cizině. A rozdělování občanů Česka podle toho, jestli v době společného státu pracovali v Česku či na Slovensku, je diskriminující.

Příběh tisíců

Příběh Marie Gajdové je přitom podobný jako u dalších tisíců lidí. Žena se narodila v České republice, většinu svého života žila na území Česka. Na Slovensku pracovala od roku 1972 do roku 1993.

V roce 2001 požádala o důchod, část tak dostává z Česka, větší část pak ze Slovenska. Součet penzí je ale asi o dva tisíce nižší, než je důchod v Česku, žádost o dorovnání úřady odmítly.

Podle Nejvyššího správního soudu správně, nárok o dorovnání důchodů není nikde zakotven, nevyplývá ani z mezinárodní česko slovenské smlouvy. A pokud by Česko důchody doplácelo, došlo by k podstatnému zatížení generace, která na důchodový systém nyní přispívá.

A Česká správa sociálního zabezpečení chtěla, aby Ústavní soud v případě, že rozhodne o doplácení dávek, také jasně řekl, jak mají úředníci postupovat, jak stanovovat rozdíly.

Hledá se řešení

Podle ústavních soudců je jasné, že kvůli ekonomických podmínkám, důchodové politice nebo kurzům měn, by "slovenští" důchodci nedostávali přesně stejnou částku jako lidé s českými penzemi.

Nerovnost je ale podle ústavních soudců snesitelná jenom v případě, že jde o minimální rozdíly. A výše příspěvku by úřady měly přehodnocovat jednou ročně v případě, že nedojde k zásadním změnám ve vývoji ekonomiky.

Podobně jako v případě Marie Gajdové už letos ústavní soudci rozhodli také u Anny Weiszové. Žena se slovenským původem a českým občanstvím se dočkala verdiktu ve svůj prospěch po téměř devíti letech soudních sporů

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už oznámil, že hledá způsob, jak dorovnat penze těm českým důchodcům, kterým byl po rozpadu federace přiznán slovenský důchod.

Jde asi o tři tisíce lidí. "Nejjednodušší by bylo řešení v rámci důchodového systému. Uvažujeme ale i o zvláštní dorovnávací dávce," řekl po schůzce se zástupci sdružení Československo má vlast Právu Nečas.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy