Rádi byste uplatňovali v hodinách svůj názor, kreativitu a nezvyklé řešení problémů? Zapojte se i se svými spolužáky do nového projektu společnosti Scio UM21.
Co je UM21?
Scio přichází na základě zahraničních zkušeností (Cambridge PRE-U, americký program CWRA nebo nová dánská maturita) s modelem nové komplexní zkoušky skládané na konci středoškolského studia. Ta umožní hodnotit kromě faktografických znalostí i dovednost vyhledávání informací, jejich kritického hodnocení, analýzy a syntézy. Dále umožní vyhodnocovat způsoby řešení komplexnějších problémů a k tomu nezbytných dovedností, včetně pisatelské gramotnosti a částečně i kreativity.
Zkouška je realizovaná v rámci školní části maturit, ale je vyhodnocena nezávisle na škole. Záleží pouze na maturantovi, zda ji podstoupí. Zadání tvoří komplexní úlohy z reálného světa, případové studie, výzkumné úkoly. Studenti mají při řešení přístup na internet. Výstupem je esej, odborný strukturovaný text, návrh řešení problému, prezentace apod.
UM21 podporuje kromě rozvoje výše uvedených dovedností také celkovou samostatnost studenta. Ten se při přípravě na takovou zkoušku seznamuje se způsobem práce, který je vlastní vysokoškolskému studiu či pracovnímu prostředí.
Samotné zkoušce předchází systematický program přípravy studentů od druhého ročníku střední školy až po závěrečnou maturitní zkoušku. Tento výukový seminář je volitelný. Jeho obsah Scio průběžně utváří a upravuje ve spolupráci se středními i vysokými školami a zaměstnavateli.
Nadšení studenti v Jablonci
Na podzim odstartovala pilotní výuka na devíti českých středních školách. Jednou ze zapojených škol je i jablonecké Gymnázium doktora Randy, kde 30 studentů třetího ročníku vykazuje výborné výsledky svými netradičními pracemi (výzkumy, psané reportáže, audio a video spoty atd.).
K semináři říkají: „Člověk si mnohem více zapamatuje, když nad tím musí přemýšlet a věnuje tomu tolik hodin. A určitě je to lepší a zábavnější než sedět nad sešitem a učit se fakta, která jsou mi k ničemu." „Hledáme téma, o kterém opravdu něco vědět chceme na rozdíl od klasických hodin, kde si nemůžeme vybrat, co budeme poslouchat a tak. Takhle se o dané téma zajímám, takže se učím, aniž bych se chtěla učit."
První reálné zkoušky čekají tyto studenty v roce 2013. Podrobnosti o projektu včetně informací o možnosti zapojení školy do něj, najdete na stránkách UM21.