Tisícovka za vytržený zub. Vzal si od vás lékař víc, než smí? Hlaste to

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
před 5 hodinami
Část zubařů vybírá peníze za pohotovostní ošetření. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera stojí vytržení zubu o svátku i tisíc korun. Jakoukoliv přirážku přitom zákony nedovolují, lékaři smějí naúčtovat jen regulační poplatek 90 korun. Šmucler proto vyzývá pacienty, aby podobné případy hlásili.
Pohotovost je totiž hrazená ze zdravotního pojištění, takže lékaři skutečně nesmějí nic chtít - vyjma devadesátikorunového regulačního poplatku. Jenže je tu určitá skulina.
Pohotovost je totiž hrazená ze zdravotního pojištění, takže lékaři skutečně nesmějí nic chtít - vyjma devadesátikorunového regulačního poplatku. Jenže je tu určitá skulina. | Foto: Thinkstock

Bolestí už ani neviděl, zašel proto v Mělníku na zubní pohotovost. Tam mu zkaženou stoličku opravili a zaplombovali. "Pravda, pomohli mi, ale byl jsem kvůli tomu o sedm set korun lehčí. I můj zubař provalil oči, když tu fakturu viděl," vzpomíná na květnové ošetření na jedné ze středočeských zubních pohotovostí Pavel.

Podobnou zkušenost rozhodně nemá sám. Podle šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera platí pacienti na zubních pohotovostech stále častěji. "Jen ve Středočeském kraji víme o čtyřech okresních městech, kde se to děje," říká. Problémy jsou podle něj i v Praze. "I tam je spousta míst, kde se sice drží pohotovost, přesto tam lidé musí platit. Třeba za vytržený zub dají tisícovku," popisuje Šmucler.

Ordinace podle něj vystavují faktury třeba za to, že pacienta ošetří o víkendu či ve dnech svátku. Nebo za to, že lidé pocházejí z "nepodporovaných obcí". Tedy že nemají bydliště ve spádové oblasti, pro niž byla daná ordinace založená. Třeba Stomatologická pohotovost Mělník vybírá od takových pacientů 39 korun za každou minutu na zubařském křesle. "Při příchodu je nutno si připravit nejen kartičku pojištěnce, ale i občanský průkaz," upozorňuje kvůli tomu klinika na svém webu.

Legálních je jen 90 korun

Takové jednání je ale podle Romana Šmuclera v rozporu se zákonem. "Představte si, že si zlomíte nohu v jiném kraji než ve svém. Taky kvůli tomu nebudete muset zaplatit na pohotovosti za sádru," vysvětluje. Ordinace v pohotovostním režimu by zkrátka podle něj měla vybírat jen devadesátikorunový regulační poplatek. Nic víc.

Vyzval proto pacienty, kteří se s podobnou praxí setkají, aby se ohradili. "Je taky třeba, aby to nahlásili své zdravotní pojišťovně, příslušnému kraji a stomatologické komoře. Jinak se z toho stane standard, což by opravdu nebylo šťastné," říká Šmucler.

Vybírání peněz je problematické i podle mluvčího resortu zdravotnictví Ondřeje Jakoba. Pohotovost je totiž hrazená ze zdravotního pojištění, takže lékaři skutečně nesmějí nic chtít - vyjma devadesátikorunového regulačního poplatku. Přesto i Jakob přiznává určitou skulinu. Pohotovostní služba podle něj slouží jen k ošetření skutečně akutních stavů, které nesnesou odklad. "A o tom, jestli jde o takový případ, rozhodne zubní lékař na dané pohotovosti," uvádí.

Některé kliniky proto mohou argumentovat tím, že vyšetření odklad sneslo a pacient si mohl klidně počkat na svého registrujícího zubaře. Platba tedy byla oprávněná.

Jen akutní případy

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová k tomu přidává ještě jednu výjimku - příplatek je podle ní přípustný i tehdy, když jde o výkon, který není hrazený z pojištění. "Jestliže jde o takový případ, tak přímá platba v rozporu s předpisy není," říká. O peníze si podle ní může říct i klinika, která nemá smlouvu s pojišťovnou a pracuje tedy výhradně "za cash".

"Jestliže má přesto pacient podezření, že po něm chtěl lékař poplatky neoprávněně, měl by si od něj vyžádat účtenku s uvedenou částkou a účelem platby. To pak pojišťovně poslouží jako podklad k provedení kontroly," doporučuje Plívová.

Středočeský kraj, který Šmucler v souvislosti s protiprávním jednáním klinik zmiňuje především, ale podle svého mluvčího Adama Hejdy o žádných problémech nic neví. "V síti zubních pohotovostí, které jako Středočeský kraj spravujeme, neevidujeme žádnou stížnost ani podnět na vybírání poplatků nad rámec toho regulačního," napsal Aktuálně.cz Hejda. Popírá i Šmuclerova slova, že by se na kraj v této věci obrátila stomatologická komora.

Ošetříme jen místní

V regionu sice podle Hejdy skutečně funguje pár klinik, které poskytují pohotovost za peníze, jde ale podle něj o soukromníky. "Ti poskytují své služby mimo režim veřejného zdravotního pojištění," uvádí Hejda. Středočeský kraj, který za pohotovosti odpovídá, proto žádné kroky k nápravě nechystá.

Samotné kliniky se pak k vybírání poplatků vyjadřovat nechtějí. Třeba Stomatologická pohotovost Mělník na dotazy zaslané po mailu neodpověděla, nereagovala ani i na žádost o informace po telefonu.

Na webu ale jasně uvádí, že přestože smlouvy s pojišťovnami má, vybírá od obyvatel z "nepodporovaných obcí" kromě devadesátikorunového regulačního poplatku i další peníze. "Účast pojišťoven je pouze procentuální," vysvětluje klinika a dodává, že je to "z důvodu vysokých nákladů na hodinovou sazbu na pohotovost". Každý výkon tak může mít podle kliniky zcela jiné ohodnocení.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy