Stát nechal rok ležet stamiliony u J&T

Sabina Slonková
1. 12. 2006 15:00
Praha - Banka, patřící finanční skupině J , měla loni k dispozici na celý rok státní peníze, které měly být uloženy v ČNB.

Na účty soukromé banky je poslala Správa státních hmotných rezerv.

Nejvyšší kontrolní úřad dospěl k závěru, že správa rezerv postupovala nezákonně, a navíc riskovala státní peníze. Stamiliony za obchody se strategickými surovinami, které správa rezerv schraňuje a obměňuje, musí posílat na konta u centrální banky.

Riziko spatřují kontroloři v tom, že v případě pádu soukromé banky by stát o většinu peněz přišel. Shodují se tak s bankovními experty oslovenými Aktuálně.cz

800 milionů do jedné banky

"Zákonným pojištěním bylo chráněno pouze 0,09 procenta z celkové výše vkladu," konstatovali v dosud neveřejném protokolu kontroloři NKÚ.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že správa rezerv nejprve poslala na termínovaný vklad do J&T Banky půl miliardy korun, s níž mohl tento finanční ústav disponovat od ledna do září 2005. Následně byl vklad navýšen o dalších 300 milionů, a to až dokonce ledna 2006.

Odvolaný šéf SSHR Jan Žižka.
Odvolaný šéf SSHR Jan Žižka. | Foto: Stránky společnosti

Jan Žižka, který v době transakcí správu rezerv řídil, s nálezem NKÚ nesouhlasí a trvá na tom, že byl oprávněn k uložení peněz na účty soukromých bank. "A navíc jsme to měli schválené z ministerstva financí a všechny úroky jsme odvedli do státního rozpočtu, takže já v tom problém nevidím," řekl Žižka.

Bankovní experti oslovení redakcí Aktuálně.cz nicméně postup správy rezerv jako problematický zcela jednoznačně hodnotí. A to zejména proto, že J&T Banka nebyla vybrána ve standardním výběrovém řízení a není tedy jasné, jestli na trhu nebyla výhodnější nabídka.

Sama banka odmítá cokoli z transakce komentovat.

Infobox
Autor fotografie: Stránky společnosti

Infobox

Co je Správa státních hmotných rezerv?

  • Veřejnosti nepříliš známá instituce, která hospodaří s dvoumiliardovým rozpočtem a stará se o to, aby v případě jakékoli krize měl stát dostatek strategických surovin. Správa rozhoduje o pravidelné obměně státních zásob ropy, obilí a dalších komodit. Jinak řečeno: uzavírá obchodní smlouvy s firmami, od nichž suroviny nakupuje.
  • NKÚ zjistil do té doby neveřejnou informaci, že obrat správy v letech 2004 a 2005 přesahoval 40 miliard. Podle NKÚ tato informace nebyla známa ani vládě.
  • Úřad stál na první pohled dlouho i mimo zájem politiků. Jinak totiž nelze vysvětlit, proč již dříve nezasáhli proti nevýhodným smlouvám. Ve skutečnosti ale měli politici vždy enormní zájem dostat do vedení firmy "své" lidi.
  • Naposledy to byl někdejší premiér ČSSD Stanislav Gross, který prosadil do čela správy svého stranického kolegu Jana Žižku. Spolu s ním měl přijít i Grossův důvěrník a někdejší šéf úřadu vlády Pavel Přibyl. Když na to upozornil týdeník Euro, Přibyl změnil své plány a k Žižkovi nenastoupil.
  • Správa státních hmotných rezerv nicméně vždy spíše platila za úřad s vazbami na lidi kolem bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa. Jen na okraj - místopředsedou správy se stal Stanislav Svoboda, tchán účastníka proslulé schůzky "pět na stole v českých" Roberta Piksy (na ní byl kromě Piksy ještě Zdeněk Doležel a Jacek Spyra). Více o této kauze naleznete ZDE: "Pět na stole v českých"- Policie nemá důkaz

V souvislostech

Strategická společnost Čepro, která schraňuje státní hmotné rezervy, se před časem ocitla na pokraji krachu.
Projděte si speciál Sabiny Slonkové
Vše o unikátním podvodu v Čepru

"Nemůžeme vám v zásadě sdělit ani to, jaký klient si u nás peníze uložil," prohlásil mluvčí skupiny J&T Petr Málek.

Monopol J&T Banky

Pochyby vzbuzuje i skutečnosti, že v roce 2004 byly vklady do soukromých bank rovnoměrně rozloženy mezi několik peněžních ústavů, a tím se snižovala případná ztráta v případě krachu banky.

V roce 2005 měla J&T Banka prakticky "monopol", k 31. 12. 2005 na termínovaném účtu v této bance leželo 92 procent všech prostředků, které správa rezerv uložila k soukromým bankám.

"Bance může vámi popisovaný postup pomoci z hlediska likvidity, nikoli obchodního zisku. Bance bych v tomto případě nic nevytýkal, problematické to je ale z hlediska správy státních hmotných rezerv. A to z pohledu, že si neudělali výběrové řízení," míní bývalý ministr financí a nyní hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Podobně mluví i analytik Wood & Company Tibor Bokor: "Na první pohled je to pro státní hmotné rezervy dobrý obchod. Ale na druhou stranu bych jim vytknul, že neproběhl standardní tendr. Vyhnuli by se tak pochybám z nějakých nadstandardních vazeb na jednu banku."

Další expert z centrální banky uvedl, že největší potíž vidí v možném riziku, že stát o své peníze mohl přijít: "Nehodnotím finanční situaci J&T Banky, ale obecně platí, že čím více rozložíte peníze do několika ústavů, tím se pro vás snižuje riziko ztráty v případě jejich krachu."

Říman: Do budoucna? Neexistuje

Nynější vedení ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož gesce úřad spadá, jde ještě dál: Postup bývalých manažerů správy považuje za skandální.

Ministr Martin Říman: Podobná praxe - příště už nikdy více.
Ministr Martin Říman: Podobná praxe - příště už nikdy více. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Kromě toho, že se ztotožňujeme s názorem NKÚ, že to je nezákonné, do budoucna se už nic takového nesmí opakovat. Všechny příjmy správy hmotných rezerv musí jít do ČNB," řekl ministr Martin Říman.

Policie zakročí

O transakci se nyní bude zajímat policie. NKÚ se totiž po kontrole ve správě rezerv odhodlal k výjimečnému kroku a podal trestní oznámení.

Detektivové tak mimo jiné budou muset zjistit, co se s úroky, které správa rezerv na ukládání státních stamilionů na účty soukromých bank vydělala, ve skutečnosti vlastně dělo.

Nález NKÚ totiž ukazuje, že je správa rezerv neodváděla do státního rozpočtu v předepsaných termínech.

"Úroky přijaté z finančních prostředků uložených na účtech mimo ČNB správa rezerv neodváděla na příjmový účet do státního rozpočtu ve lhůtě stanovené zákonem, tj. do 3 pracovních dnů, ale až šest měsíců po jejich připsání na bankovní účet, v několika případech dokonce až v následujícím rozpočtovém roce," napsali kontroloři.

Podrobnosti nicméně neuvedli, není tedy jasné, o jaké konkrétní sumy šlo, a zda se to týkalo i peněz z J&T Banky.

ČTĚTE VÍCE O PODIVNÉM HOSPODAŘENÍ VE SPRÁVĚ HMOTNÝCH REZERV:

Foto: Stránky společnosti
  • Kauza: Jak nerušeně krást rezervy státu
    Škody způsobené manažery státních hmotných rezerv jdou do stovek milionů. NKÚ se dobral 35 milionů, nejnovější čísla však ukazují na další dvě stovky milionů. Stát o ně přichází zejména kvůli nevýhodně nastaveným smlouvám se soukromými společnostmi, které se Správou státních hmotných rezerv obchodují...
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: čtk
  • Z neveřejného protokolu o kontrole NKÚ
    Protokol detailně popisuje, jak nevýhodné byly smlouvy správy rezerv se soukromými společnostmi, jak stát nevymáhal sankční poplatky či neměl kontrolu nad svými zásobami...
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy