Stát našel nové důkazy o privatizaci Mostecké uhelné

Domácí Domácí
8. 10. 2013 16:51
Podle ministerstva financí měli obvinění MUS pod kontrolou už od dubna 1998
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo financí rozšířilo už dříve podané trestní oznámení u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Ministerstvo nově argumentuje tím, že obvinění měli MUS pod kontrolou již v dubnu 1998, tedy o více než jeden rok dříve, než veřejně deklarovali.

Tato informace měla nejen značný význam pro výši nabízené kupní ceny zaplacené České republice za její majetkový podíl, ale i vliv na samotný rozhodovací proces české vlády, píše se v prohlášení ministerstva.

Bývalí manažeři a majitelé MUS Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus čelí obvinění ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999.

Svým jednáním údajně vylákali od ČR akcie za zjevně nepřiměřenou kupní cenu. Podle žalobce tím státu způsobili škodu přes 1,6 miliardy korun.

"Obvinění měli MUS pod kontrolou již v dubnu 1998, tedy o více než jeden rok dříve, než veřejně deklarovali," doplnil mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Podle žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petra Šeredy nejde o novou informaci. "Je to podstata druhého skutku, pro které bylo zahájeno trestní stíhání již v loňském roce, jde o podvod při privatizaci firmy. Už tehdy jsme tvrdili, že majorita byla už o rok dříve," řekl Šereda, který má kauzu MUS na starosti.

Uvedl, že rozšíření trestního oznámení nebylo dosud na státní zastupitelství doručeno. "Zda to bude mít vliv na vyšetřování, to bych spekuloval. Musím si to nejprve přečíst," doplnil žalobce.

Ministerstvo se odvolává také na výsledek mezinárodní právní pomoci z Ostrova Man, která se zaměřila na toky prostředků a přesuny akcií v letech 1997-2003.

Ve spise o 50 tisících stranách zástupci České republiky našli nové důkazy, které jim mohou ve sporu o privatizaci MUS pomoci.

Důkazy pomohou i ve Švýcarsku

Privatizací MUS se zabývá i švýcarská justice. Soud s pěticí obžalovaných bývalých manažerů a Belgičanem Jacquesem de Grootem začal v Bellinzoně v květnu, rozsudek má být vynesen tento čtvrtek.

Prokuratura manažerům navrhla pětileté nepodmíněné tresty a vysoké pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro Belgičana chce dvouletý podmíněný trest.

Všichni obžalovaní požádali o zproštění viny ve všech bodech a o uvolnění finančních prostředků zablokovaných ve Švýcarsku.

Mluvčí ministerstva financí v úterý připomněl, že česká větev vyšetřování ovlivňuje i spor vedený ve Švýcarsku. ČR bude mít totiž nárok na navrácení zablokovaných peněz, jen pokud se prokáže, jaký majetek má být Česku vrácen.

"V daném případě se tak zejména jedná o prokázání, že ve Švýcarsku zadržené peněžní prostředky jsou přímým výnosem obžalovaných za akcie, které podvodným jednáním vylákali od ČR v roce 1999 za zjevně nepřiměřenou kupní cenu," uzavřel.

MUS vznikla v roce 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Část akcií firmy byla privatizována v rámci druhé vlny kuponové privatizace, další část akcií stát rozdal městům a obcím. Státu tak zůstal zhruba 46procentní podíl, který držel prostřednictvím Fondu národního majetku.

V květnu 1998 stát ztratil nad MUS kontrolu. Doly ovládla neprůhledná americká společnost Appian Group, která skoupila volně dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy.

V červenci 1999 vláda prodala Investenergy, respektive Appian Group zbylý státní podíl v dolech za 650 milionů korun.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy