Praha - Lidem, kteří dostali pokutu třeba za špatné parkování, svitla nová naděje, jak si zkontrolovat, že se nestali obětí podvodu.
Ministerstvo financí totiž na svých stránkách zveřejnilo seznam pokutových bloků, které byly v roce 2013 staženy z oběhu, a městská policie, úřady nebo celníci už je proto nemohou používat.
Každý, kdo takovou pokutu dostal, si tak bude moci ověřit, zda jeho útržek není na seznamu odcizených, ztracených a zničených bloků a nedošlo tak například k jeho potenciálnímu zneužití.
Pokud něco takového zjistí, může se obrátit na policii nebo na speciální adresu ministerstva financí - [email protected].
"Cílem je předcházet případům, kdy jsou například údajně zničené bloky úřední osobou zneužívány, včetně inkasa peněžních prostředků, jak se v minulosti několikrát stalo," vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Rozhodnutí o průběžném zveřejňování znehodnocených listů je součástí nové koncepce pokutových bloků. Ty od roku 2013 nově disponují větším množstvím ochranných prvků proti jejich dodatečnému pozměňování či padělání, včetně tzv. hologramu.
Nové prvky, díky nimž bude moci člověk hned na místě poznat, zda se nejedná o padělek, by podle Kalouska měly podstatně snížit "korupční potenciál v této oblasti".
Kromě nich slibuje ministerstvo i další zlepšení, které by mělo zabránit dalším podvodům a zároveň snížit administrativní náročnost.
"Oproti původnímu stavu již například přestupce disponuje zcela shodnou verzí rozhodnutí jako správní orgán, nikoli pouze ústřižkem s částí informací. Přestupce rovněž vždy obdrží pouze jeden pokutový blok místo několika ústřižků," doplnil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.