Praha - "To je Hácha?" zkoumá nově zvolený prezident Miloš Zeman obrázek na pralince, kterou vylovil z bonboniéry nabízené přáteli. Své čokoládové předchůdce si řadí na stolek, odkud postupně mizí.
Mizí ovšem i pralinky s portrétem samotného Miloše Zemana. Náplň je charakteristická - s příchutí slivovice.
Kousnout si do nového prezidenta je možné za 30 korun. Tolik stály v pondělí večer pralinky na baru v Jazzové sekci, kde Miloš Zeman slavil se svými přáteli vítězství v prezidentských volbách.
Známé i méně známé přátele nového prezidenta sem svolal šéf Jazzové sekce a jeden ze zakladatelů spolku Přátel Miloše Zemana Karel Srp.
Setkání pojal nejen jako oslavu Zemanova vítězství, ale také jako vzpomínku na deset let staré události, kdy současný vítěz odcházel z Hradu na hlavu poražený, protože jej část sociálnědemokratických poslanců odmítla zvolit v parlamentní volbě.
Už krátce po páté hodině odpolední byly prostory Jazzové sekce tak přeplněné, že se nedalo projít z jedné strany na druhou, a další desítky hostů očekávaly příjezd Zemana na nádvoří před klubem. Samotný Miloš Zeman přijel až po šesté hodině.
Fotogalerie: Podívejte se, jaká byla atmosféra "u Zemana"
"Omlouvám se za zpoždění," obracel se ihned ke svým fanouškům. "Zpoždění, které trvalo deset let," dodal s tím, že tehdy nemohl přijet, poněvadž porážka se neslaví. Zároveň zdůraznil, že on sám nevybíral datum ani strukturu pozvaných.
S ministry Zemanových vlád jako Miroslav Grégr nebo Eduard Zeman, kteří patří k tradičním účastníkům zemanovských akcí, a politiky Zemanovy nové Strany práv občanů totiž budoucímu prezidentovi tleskali například bývalá šéfka žalobců Renata Vesecká nebo náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.
Nečekaná setkání
"Známe se několik let. Vždy jsem si ho vážila jako politika, je dobré naslouchat jeho názorům, i když s nimi nemusíte souhlasit," vysvětlovala svou účast Vesecká.
Vedle toho přiznala, že hlavním motivem její přítomnosti je práce pro Jazzovou sekci, pro kterou opracuje bez nároku na honorář jako právnička.
A co říká rozporu mezi tím, že se v minulosti soudila se Zemanovi blízkou Marií Benešovou? "To jen dokazuje různorodost a tolerantnost k názorům," dodala.
Symbolickým vrcholem akce byla ovšem přítomnost jiného hosta - organizátoři v rámci oslav pozvali k Zemanovi na podium jeden ze symbolů pražského jara Čestmíra Císaře. Ten se mohl stát prezidentem hned dvakrát - patřil mezi kandidáty po abdikaci Antonína Novotného i v roce 1989.
Třiadevadesátiletý "veterán levicové politiky", jak se sám označil, Zemanovi poblahopřál a vyslovil přání, aby zlepšil pověst Hradu, která podle něj v posledních letech utrpěla, a aby Zeman po dvaceti letech skutečně začal národ sjednocovat.
Světýlko ve tmě
Uznání od Zemana si vyslechl hlavní organizátor oslavy Karel Srp. Kromě oficiálních díků jej budoucí prezident pozval na Hrad na snídani. Srp totiž patřil jako disident v roce 1988 mezi účastníky snídaně pořádané francouzským prezidentem Françoisem Mitterandem.
"Ale nebude to kaviár se šampaňským," žertoval Zeman. Srp přitom dával k dobru historku, jak Zeman na obědě s podnikateli jedl jen brambory.
Svou náklonnost k Srpovi ovšem budoucí prezident ukázal i osobněji, když se část oslavenců odebírala na uzavřené setkání sdružení Přátel Miloše Zemana.
"Máš tady umazané sako," obrátil se Zeman k Srpovi a začal jej oprašovat. "To nech, to prezident nesmí," odmítal pomoc Srp.
Po osmé hodině večerní se začal Zeman s přáteli loučit. "Miloš je takové malé světýlko ve tmě," povzdychla si během jeho odchodu jedna z přítomných dam.
Do noci zněl Zemanem objednaný song Sentimental Journey, sám před kamerami kus písně zazpíval.
Podle plánu Karla Srpa měla zaznít jen první sloka, pokračování pak až za pět let, až Zeman ukončí na Hradě první volební období.
"Za deset," opravuje pořadatele jeden z nadšených Zemanových hostí.