Reforma důchodů: do měsíce nový návrh

dom, ČTK
31. 10. 2006 17:11
Praha - Ministerstvo práce se chystá do 20. listopadu předložit první verzi zákona, který má změnit důchodový systém v Česku.
"Důchodová reforma je moje priorita," říká Petr Nečas.
"Důchodová reforma je moje priorita," říká Petr Nečas. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Obsahovat by měl další zvyšování věku pro odchod do penze, prodloužení doby pojištění či strop pro odvody.

Na dnešním fóru k důchodové reformě to na pražském Žofíně zopakoval odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Norma ale nepředstavuje spuštění radikální důchodové reformy, pouze má jinak nastavit jednotlivé parametry současného systému.

Kvůli politické shodě se Nečas "drží při zdi"

Podle Nečase návrh zákona není definitivní. Má politikům posloužit jako "demonstrátor", aby mohli jednat o konkrétních úpravách. Ministr uvedl, že návrh nechává "vědomě stranou" kontroverznější body jako případné financování penzí z fondů.

O konkrétní podobě Nečasovy reformy ČTĚTE ZDE

Foto: Aktuálně.cz
Penze nově: zaplatíte méně na pojistném ČTĚTE ZDE

"Změny systému jsou méně ambiciózní a drží se při zdi, aby se na nich politici dokázali shodnout," dodal Nečas. Dnes znovu zopakoval, že se všechny strany budou muset vzdát svých "krystalicky čistých představ" o budoucí podobě penzí - ODS rovného důchodu, ČSSD švédského modelu či KDU-ČSL možnosti vyvázat se z odvodů a ušetřenou část povinně přesměrovat do fondů.

Infobox

JAK NA DŮCHODY

  • Stropy pojistného u vyšších příjmových skupin.
  • Část pojistného půjde na krytí rovného či minimálního důchodu
  • Část pojistného mohou pojištěnci ze středních, anebo vyšších příjmových skupin ukládat do zvláštního fondu
  • Snížit sazbu pojistného občanům, na druhé straně zavést platby za náhradní doby pojištění (péče o dítě, nezaměstnanost, výkon trestu)
  • Pokud se sníží sazba pojistného zaměstnavatelům, nahradí se výpadek příjmů z vyšší DPH nebo z ekologické daně
  • Do rozhodné doby pro výpočet pojistného zahrnout dosud vyloučené doby (studium, péče o dítě, nezaměstnanost, nemoc)
  • Vytvořit rezervní fond, naplněný z případných přebytků pojistného a z privatizace
  • Oddělit příjmy a výdaje důchodového systému od státního rozpočtu
  • Prodloužit věk odchodu do důchodu.

  • Krátit předčasné důchody a zvyšovat důchody těm, kdo přesluhují.

Zdroj: Matematicko-pojistné oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí

Kdy se systém propadne do dluhů?

Důchodový systém měl podle původních propočtů zůstat bez dluhů ještě asi 20 let. Podle Nečase se ale do deficitu může propadnout mnohem dřív. Zatímco na konci loňského roku byly příjmy důchodového pojištění zhruba o devět miliard korun vyšší než výdaje, v příštím roce by to mělo být už jen o dvě miliardy. Nečas dnes uvedl, že již v roce 2010 by schodek mohl činit 10 až 15 miliard korun a ročně by mohl růst zhruba o pět miliard.

Ministr míní, že je proto v zájmu jakékoliv vlády, aby se změny ke stabilizaci důchodového systému nastartovaly. Měly by být přijatelné pro pravici i levici, aby se systém vždy s jinou vládou neměnil, dodal ministr. Chystané parametrické úpravy podle Nečase nebudou v budoucnu bránit případné radikálnější reformě.

V roce 2030 do důchodu v pětašedesáti

Podle připravovaného zákona by se měl věk dál zvyšovat, a to na 65 let po roce 2030. K hranici 63 let se postupně posouvá již nyní. Z 25 na 35 let by norma měla prodloužit povinnou dobu pojištění, po jejímž uplynutí by člověk měl na penzi nárok.

V zákoně se má objevit strop pro odvody. Vyměřovací základ by se maximálně rovnal nejprve pětinásobku průměrné mzdy, postupně by klesl na trojnásobek. Odvody by se snížily. Výpadek příjmů důchodového systému by měl dorovnat výnos z ekologické daně.

Na některých bodech se ODS, KDU-ČSL, ČSSD, KSČM a tehdy US-DEU shodly již v minulém volebním období. Dohoda nakonec ztroskotala na zvýšení věku na 65 let, s nímž nesouhlasili komunisté. ČSSD bez nich údajně dokument nechtěla podepsat.

Hranice odchodu do důchodu se podle odborníků bude zvyšovat.
Hranice odchodu do důchodu se podle odborníků bude zvyšovat. | Foto: www.sxc.hu

Nečas si důchodovou reformu zvolil při svém nástupu na ministerstvo jako svou prioritu. Šéfům parlamentních stran před nedávnem rozeslal dotazníky, v nichž zjišťuje jejich postoje k jednotlivým změnám. ČTK dnes řekl, že by měl vyplněný formulář dostat od čtyř stran zpět tento týden. Pátá parlamentní strana by ho měla dodat nejspíš příští týden.

 

Právě se děje

Další zprávy