Živě: Reforma zdravotnictví má zelenou, půjde k soudu

Domácí Domácí
12. 7. 2011 20:55
V živé reportáži sledujeme mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny
Premiér Petr Nečas a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.
Premiér Petr Nečas a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dva týdny poté, co vláda Petra Nečase posvětila další klíčové reformní zákony, začala jejich schválení projednávat Poslanecká sněmovna.

Na mimořádné dvoudenní schůzi se trojkoaličnímu kabinetu už podařilo prosadit v prvním čtení balík změn ve zdravotnictví. Na řadu nyní přijde jednání o důležitých úprav v zákoníku práce a také zákony nutné pro penzijní reformu.

V závěrečném fázi schvalovacího procesu je úprava pravidel pro vysílání reklamy v České televizi či například zákon o odpadech, který má přesměrovat peníze do programu Zelená úsporám.

Úterní i středeční jednání sněmovny budeme sledovat v živé reportáži.

Poslanci poslali do druhého čtení také novelu zákoníku práce. Novela mění například odstupné při propuštění, zaměstnávání na dobu určitou či zkušební dobu. Protestují proti ní odbory, které - pokud Parlamentem projde - zvažují podání ústavní stížnosti.

Sněmovna podpořila novelu zákona o zdravotním pojištění, podle které budou mít pojišťovny povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient také bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty. Předloha rovněž uvádí, že pacient má právo vybrat si variantu péče, pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

Všechny tři zdravotnické zákona tvořící součást reformy zdravotnictví prošly do druhého čtení.

Jako třetí v pořadí poslanci schválili návrh zákona o speciálních zdravotních službách, který mimo jiné upravuje umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. 

Umělé oplodnění bude moci podstoupit žena nejvýše do 55 let. Anonymním dárcem bude moci být žena od 18 do 35 let a muži mezi 18 a 40 lety. Sterilizaci připouští předloha i z jiných než zdravotních důvodů, ale jen u žen starších 21 let na základě jejich žádosti. Sterilizaci nezletilých nebo nesvéprávných pacientů bude posuzovat odborná komise, bude nutný souhlas zákonného zástupce.

Sněmovna podpořila návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut ze současné čtvrthodiny nejvýše na 20 minut. Zákon stanovuje povinnosti i pro nemocnice, do nichž záchranáři pacienty přepravují. Prodloužení doby příjezdu podle ministerstva zdravotnictví nezhorší dostupnost záchranné služby; jde prý o reálnou situaci. Příjezd do 15 minut nelze dodržet zhruba pro oblasti s 1,3 milionu obyvatel.

Poslanci navzdory odporu opozice podpořili v prvním čtení návrh zákona o zdravotních službách, který vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Jeden z vládních reformních zákonů míří k projednání ve zdravotnickém výboru, když neuspěl návrh KSČM na zamítnutí předlohy už v prvním čtení. Předloha upravuje práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotníků i pacientů. Nyní má pacient podle předkladatelů velmi omezená práva rozhodovat o tom, která péče mu má být poskytnuta. 

Sociální demokracie podle svého předsedy Bohuslava Sobotky už nyní připravuje ústavní stížnost na první část zdravotnické reformy, ta byla schválena v červnu. Právní experti ČSSD zahájili přípravné práce na dvou tématech - poplatcích za pobyt v nemocnici a na rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, řekl v úterý Sobotka.
Více o záměru ČSSD čtěte ZDE.

Poslance zřejmě čeká dlouhé rokování. Odsouhlasili si totiž, že jednat a hlasovat mohou i po 21. hodině. Horlivě se diskutuje už o prvním ze tří Hegerových reformních zákonů. Jen poslanec David Rath strávil za řečnickým pultíkem takřka půl hodiny.

Stínový ministr Rath tvrdí, že ministr Heger nepřišel s ničím novým. S pětadevadesáti procent jsou prý zákony shodné s těmi, které před časem připravoval bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. "Oprášil jste jen prach nad Julínkovou bombou, která za několik měsíců vybuchne. Tohle není žádná reforma zdravotnictví," prohlásil Rath.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka kritizoval vládu za to, že sněmovně předložila takto rozsáhlé změny, aniž je nejprve probrala s opozicí. Prohlásil, že takovým způsobem se ve slušné a civilizované zemi reformy neprosazují. Vláda se podle něj chová "absolutně arogantně". "Postup vlády při prosazování důchodové reformy je zcela nedemokratický," řekl.

Premiér Petr Nečas v reakci na Sobotkova slova sněmovnu informoval, že se ve středu v poledne sejde s představiteli ČSSD a o reformách s nimi bude mluvit. Schůzky se zúčastní on a další dva ministři, za sociální demokracii mají přijít také tři její představitelé.

Sněmovna krátce před 15. hodinou schválila program a mimořádná schůze začala.

Komunistická strana podle předsedy svého poslaneckého klubu Pavla Kováčika nepodpoří program úterní schůze, na které by měli poslanci projednávat reformy důchodů a zdravotnictví. Kováčik to řekl na tiskové konferenci po zasedání komunistického poslaneckého klubu. Zdravotnická reforma je podle Kováčika namířena proti občanům. Místo aby zalepila díry, kterými utíkají ze zdravotnictví peníze, tahá peníze z kapes zejména těm občanům, kteří na to nemají. "KSČM bude proti tomu, aby se reforma vůbec projednávala," zdůraznil předseda.

Přísnější pravidla, která budou po přijetí nového zákona o zdravotních službách garantovat kvalitu zdravotních zařízení, by se podle názoru ODS měla vztahovat na všechna tato zařízení a ne jen na nově vzniklá. Po jednání poslaneckého klubu ODS to novinářům řekl poslanec a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. ODS bude podle něho tuto změnu současné podoby zákona prosazovat v parlamentní i koaliční diskusi před definitivním schválením normy.

Proti zdravotnické reformě, kterou mají poslanci projednávat na mimořádné schůzi, v Praze protestovaly stovky odborářů. Svou nespokojenost s návrhy ministra Leoše Hegera dali lidé najevo proslovy, scénkami a pantomimou. Když mezi demonstrující přišel ministr Heger, odboráři ho častovali nadávkami a posléze jej vypískali. Průvod se poté z Palackého náměstí odebral směrem k Poslanecké sněmovně. Více o úterním protestu odborářů čtěte ZDE.

Věci veřejné ještě před začátkem sněmovní schůzce volily nového předsedu svého poslaneckého klubu. Místo po Karolíně Peake, která se stane novým členem vlády, nakonec jednoznačně získal architekt strany Vít Bárta. A to navzdory tomu, že policie usiluje o jeho vydání, protože jej chce stíhat kvůli úplatkářské aféře. "Hloupost členů poslaneckého klubu VV je neuvěřitelná," komentoval výsledek volby na Facebooku poslanec ČSSD Jan Chvojka. Více o zvolení Bárty šéfem klubu VV čtěte ZDE.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy