Praha - Místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek je přesvědčen o tom, že vládní politici v otázce zamýšleného radaru matou českou veřejnost a zaměňují realitu za sny a přání. Tvrdí, že prohlášení budoucího náměstka generálního tajemníka NATO Jiřího Šedivého, že případná americká základna v Brdech nikdy nebude plně spadat pod NATO, se zásadně liší od dosavadních příslibů vládní koalice.
"Zdá se mi, že vláda nás ve věci radarové základny USA v České republice vodí za nos," řekl Zaorálek na dnešní tiskové konferenci. Vláda podle něj pohrdá veřejností i parlamentem.
S aliancí, nebo bez?
Šedivý ve středu uvedl, že zamýšlená radarová základna v Česku nikdy nebude pod "rozhodovací kuratelou" NATO. "Tam si vždycky Spojené státy ponechají poslední slovo," řekl Šedivý v Českém rozhlase. Zároveň je ale přesvědčen o tom, že se podaří harmonizovat americký obranný projekt s obdobnými plány NATO.
Zaorálek podle svých slov z dosavadních vyjádření vládních politiků získal dojem, že v otázce součinnosti protiraketových systémů aliance a Spojených států nastal zásadní zlom, který má potvrdit už příští summit NATO.
Parlamentní sny
Kategorické vyjádření Šedivého ovšem ukazuje, že tato dřívější vyjádření premiéra Mirka Topolánka (ODS) či ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) na půdě parlamentu jsou jen sny a přání, uvedl místopředseda sněmovny.
Radar by v Česku mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku. Většina Čechů ale jeho umístění v ČR není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci, hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Vládní zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.