Praha - Poslanec ODS a lékař Boris Šťastný znovu otevřel diskusi, zda má v Česku existovat právo, které umožní trpícím nevyléčitelně nemocným požádat o smrt.
Dnes v exkluzivním rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz nastínil několik vizí, o které se jeho návrh bude opírat. S tím, že odborná diskuse jistě zabere několik let.
Kdo může rozhodnout?
"Základním rámcem k diskusi o takové normě je splnění určitých minimálních podmínek, tvořicích nepřekročitelný rámec. Důležité je, aby riziko zneužití třetími osobami bylo srovnatelné s rizikem trestních činů v jiných příbuzných oblastech," uvedl Šťastný. "Především je třeba si uvědomit, že předmětem našeho návrhu k diskusi je akt, o kterém nerozhoduje nikdo jiný než samotný pacient."
Právě pacient - a nikdo jiný - je tím, kdo může o "smrt z milosrdenství" požádat. Návrh na ukončení života nesmí přijít od příbuzných, ani lékařů - to aby se zabránilo například šetření: Léčba onkologických pacientů je totiž velmi drahá.
Jaké budou pojistky?
Jaké pojistky proti zneužití chce poslanec ODS do návrhu zapracovat?
"Rozhodující v našem návrhu je, že žádost vždy podává sám pacient. Musí být zletilý, nesmí být stižen duševní poruchou a musí jednat ve stavu příčetnosti. Pacient také nemí být zbaven ani omezen ve způsobilosti k právním úkonům," uvedl Šťastný.
Základní podmínkou by bylo, aby o eutanázii mohl požádat pacient pouze v konečném, podle současného poznání lékařské vědy v nezvratném stádiu závažné, nevyléčitelné choroby. Tedy choroby vedoucí k pacientově blízké smrti.

Dále čtěte
Asistované sebevraždy v Česku?
- Legální eutanázie? Poslanec Šťastný už má návrh zákona
- Polovina Čechů souhlasí s eutanázií
- Eutanázie bude dál vraždou. Zatím
- Eutanázie? Vražda, nebo vysvobození?
"Projevy choroby by pak pacientovi musely způsobova nesnesitelé utrpení. Vůle pacienta by musela být pevná a nezvratná, projevená opakovaně, v průběhu přiměřeného, několik týdnů trvajícího období, a to písemě, úředně ověřeným zůpsobem," napsal čtenářům Aktuálně.cz poslanec.
Jak trestat zneužití?
Šťastný odmítá, aby se jeho návrh případně odrazil i na podobě trestního zákoníku. Jinými slovy: Trest za eutanázii nebude, neboť eutanázie buďto bude provedena legálně, nebo půjde o vraždu.
"Jednoznačně trvám na tom, aby postihy za veškeré formy pasivní nevyžádané eutanázie, tedy jakékoli rozhodování o životě pacienta bez jeho výslovné vůle, nebyly v rámci trestního zákoníku v žádném případě zmiňovány. V současnosti je úmyslné usmrcení člověka, byť z milosti nebo na jeho žádost, trestně-právně klasifikováno jako vražda," uvedl Šťastný.
A jak by se takový lékařský "výkon" platil? "Dovedu si představit, že v případě přijetí takové legislativní normy by náklady pokrývalo zdravotní pojištění," dodal Šťastný.