TOP 09 kličkuje, ve sněmovně prosazuje změny v daních

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 2. 2012 16:03
V 1. čtení prošel sněmovnou návrh poslanců TOP 09, který mění městům rozdělení peněz z daní
Petr Gazdík
Petr Gazdík | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna propustila do dalšího projednávání zákon o novém rozdělování peněz pro města a obce, který předložili poslanci TOP 09 a Starostů.

Paradoxně je to stejné znění, které vloni navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a o kterém probíhala horečná jednání několik měsíců.

Nad tím se pozastavovala nejen opozice, ale i část ODS. Návrh na zamítnutí ale neprošel.

Poté, co se ani po několika měsících nedostal na program vlády, rozhodla se skupina poslanců v čele s předsedou klubu TOP 09 a zároveň předsedou hnutí Starostové a nezávislí Petrem Gazdíkem vládu fakticky obejít a tlačit na koalici, aby se jednání urychlila.

"Pro nás Starosty je to naprostá priorita," opakuje Petr Gazdík.

Ještě v listopadu prohlásil, že pokud vláda zákon posoudí - což se ale nestalo, předlohu v podobě iniciativy poslanců z jednání stáhne, kabinet ho ale neprojednal.

Spor mezi TOP 09 a hlavně ODS se vede zejména o to, kolik z daní dostanou velká města, především Praha.

Podle původního Kalouskova - a teď tedy i poslaneckého návrhu - by totiž Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přišly na sdílených daních o 5 miliard korun ročně. Samotná Praha pak o 2 miliardy a 200 milionů korun.

Infobox

Čtyři velká města:

Praha 29 600 Kč

Brno 17 900 Kč

Ostrava 17 900 Kč

Plzeň 17 900 Kč

Zbylá krajská města:

České Budějovice 9 700 Kč

Olomouc 9 800 Kč

Liberec 9 800 Kč

Karlovy Vary 9 100 Kč

Pardubice 9 700 Kč

Ústí nad Labem 9 700 Kč

Hradec Králové 9 700 Kč

Jihlava 9 100 Kč

Zlín 9 500 Kč

Návrh je konstruován na principu, aby nejbohatší obec dostávala na obyvatele ze sdílených daní maximálně trojnásobek toho, co nejmenší vesnička.

Hnutí Starostové argumentuje tím, že ve čtyřech největších městech žije 20 procent obyvatel ČR, ale z výtěžku sdílených daní dostávají bezmála 45 procent.

A navíc poukazují na Plzně a Českých Budějovic, tedy dvou srovnatelných krajských měst, zatímco Plzeň dostává ze sdílených daní 17 900 korun na obyvatele, České Budějovice jen 9 700 korun na hlavu. Plzeň tedy dostává na hlavu 1,7násobek toho, co jiná krajská města.

Podle Kalouskova návrhu by Plzeň napříště dostávala o 900 milionů korun méně.

Pražské miliardy nedáme, brání ODS

ODS ale velkým městům nechce vzít tolik. V jedné ze svých variant například navrhovala, aby se do rozpočtů obcí a měst nalilo celkem 14,5 miliardy korun navíc oproti tomu, co obce ze sdílených daní dostávají teď.

Uvažovala i o tom, že by se mohly Praze ubrat 3 až 3,5 miliardy korun jako obci, zároveň by ale tyto peníze zase dostala jako kraj.

Je jasné, že v této podobě zákon sněmovnou neprojde a že ho poslanci budou v dalších čteních "opravovat". Navíc signály z ODS i TOP 09 ukazují, že konečný kompromis by se mohl zrodit poměrně brzy.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy