Praha - Politická strana Suverenita - Blok Jany Bobošíkové podala trestní oznámení v souvislosti s výroky označujícími odstupujícího prezidenta Václava Klause za velezrádce nebo za člověka porušujícího zákon.
Předsedkyně strany Jana Bobošíková uvedla, že by mohlo jít o trestný čin pomluvy, křivého obvinění a šíření poplašné zprávy, za který hrozí až osm let vězení.
"Trestní oznámení nesměřuje proti hlasování a projevům v Parlamentu ČR, ale proti těm konkrétním vystoupením na veřejnosti, při kterých došlo k označení prezidenta republiky za velezrádce nebo za osobu, která porušila svým konáním zákon," oznámila Bobošíková. Obvinění prezidenta z velezrady považuje za "nedůvodné a nezákonné".
V textu trestního oznámení strana podle Bobošíkové doporučuje, aby byli vyslechnuti lidé podílející se na sestavení ústavní žaloby. Je mezi nimi mimo jiné iniciátor výzvy za podání žaloby a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a také senátoři, kteří pod stížnost připojili své podpisy.
Ústavní žalobu schválili senátoři v pondělí. Soud ji obdržel o den později, ve středu ji doručí prezidentovi, aby se mohl seznámit s jejím obsahem. Tento postup nařizuje zákon. Na Pražský hrad dokument poveze pracovník Ústavního soudu.
Senátoři mají vůči odcházejícímu prezidentovi pět okruhů výtek. Jde o novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus - navzdory pravomocnému verdiktu - nijak nerozhodl. Dále senátorům vadí to, že Klaus dosud nepodepsal doplněk Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny.
Poslední problém se týká přímo Ústavního soudu. Klaus podle senátorů porušil své povinnosti, když po dvou neúspěších v Senátu nenavrhl další kandidáty na soudce. Klausova nečinnost je podle ústavní žaloby výrazem despektu jak vůči Senátu, tak Ústavnímu soudu a směřuje k oslabení jedné z nejvýznamnějších pojistek demokratického zřízení.
Prezident se loučil s vládou: