Praha - Přesně před rokem skončily volby do Poslanecké sněmovny. Zvítězila ODS s 81 mandáty, levicové strany získaly 100 mandátů. K volbám přišlo 64,47 procenta oprávněných voličů.
ODS nakonec napodruhé sestavila vládu spolu s lidovci a zelenými. K získání důvěry koalici napomohly dva hlasy přeběhlíků ČSSD, ve sněmovně měly totiž oba tábory po stech hlasech.
Vláda už ve středu hodlá poslancům předložit reformu veřejných financí. ČSSD ji dnes na zasedání Ústředního výboru strany opětovně kritizovala. Sociálnědemokratickým zákonodárcům výbor doporučil, aby proti ní podali ústavní stížnost.
"Je to vlastně zápas o budoucí podobu státu. My jsme pro sociálně tržní ekonomiku. Tato koalice chce vytvořit republiku pro bohaté," prohlásil o reformě šéf ČSSD Jiří Paroubek.
První etapa reformy veřejných financí, kterou vláda schválila minulý týden, počítá se změnami daní, sociálních dávek či s regulačními poplatky ve zdravotnictví.
- PŘEČTETE SI VŠE O REFORMĚ: REVOLUCE: nové daně, nové dávky
Podle právního rozboru ČSSD je vládní návrh reformy neústavní, uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Není podle něj jasné, jak spolu souvisí organizační změny Všeobecné zdravotní pojišťovny, zákoníku práce nebo zrušení registračních pokladen. Klub ještě požádá o posouzení "vládního batohu" reforem sněmovní legislativce a pak už nebude s ústavní stížností otálet, dodal.
"Oni na to jdou metodou špatného účetního, všímají si jen finanční stránky věci a pomíjejí národohospodářský rozměr," řekl o vládní reformě Paroubek. Znamená to podle něj, jako by za čísly nebyli ani lidé, ani kapitál.

Reforma a koalice
- Tlustý chce udeřit na reformu při druhém čtení
- ODS přesvědčovala Tlustého, aby byl pro reformu
- Přijde utahování opasků? Nečas odpovídal online
- Lidovci jednali o reformě. Výhrady trvají
- Zelení budou požadovat odpuštění poplatků u dětí
Rovnou daň rozděluje chudé a bohaté
Pro ČSSD je nepřijatelná rovná daň, podle Paroubka je porušením solidarity bohatých s chudými. Problém má s navýšením DPH z pěti na devět procent, protože to zvýší ceny základního zboží a služeb. Nesouhlasí se zrušením prvních tří dnů nemocenské a s jejím krácením v dalších dnech. Odmítá regulační poplatky ve zdravotnictví kromě poplatku za pobyt v nemocnici.
Omezení podpory závodního stravování pro zaměstnavatele si ČSSD podle Paroubka nepřeje proto, že to prý opět povede k propadu příjmů státního rozpočtu. Sníží se tím ve veřejném stravování obrat a nastane propad příjmů, argumentoval šéf ČSSD.
Nepřijatelná je podle něj privatizace nemocnic i Všeobecné zdravotní pojišťovny. To jsou ty hlavní důvody, proč poslanci ČSSD nebudou hlasovat pro celý reformní balík, i když Paroubek připouští, že v něm možná jsou i dobré věcí.
Změny spojené do jednoho zákona chce kabinet obhajovat ve sněmovně během léta. V dolní komoře má však jen polovinu hlasů. Vyrovnat se bude muset nejen s nesouhlasem opozice, ale i s výhradami některých koaličních poslanců.