Paroubek: Šéfem sněmovny mohu být já

brp, čtk
10. 8. 2006 11:40
Praha - Post předsedy sněmovny by "nebyl prohrou", řekl odstupující premiér v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek svou nominaci na místo v čele dolní parlamentní komory poprvé připustil.

Učinil tak den poté, co prezident Klaus navrhl na Hradě šéfům sněmovních politických stran, aby příští pondělí konečně naposedmé zvolili vedení sněmovny a ta by mohla začít fungovat.

Termín, do něhož mají strany své kandidáty do volby navrhnout, přitom vyprší zítra odpoledne. Paroubek už včera po schůzce u prezidenta řekl, že sociální demokracie rozhodně svého kandidáta navrhne.

"Ať je Topolánek předsedou vlády a sociální demokrat předsedou sněmovny. Kandidáta na pondělní volbu navrhneme a měl by být jediný, jinak by tato jednání neměla smysl," řekl ve středu Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz

Sociálnědemokratický šéf komory by měl být jen dočasný. "Míra dočasnosti je v jednání," říká Paroubek.

Záleží na vládě

"Časově omezený mandát předsedy sněmovny za ČSSD navržený prezidentem podporuji," uvedl ČTK předseda ODS Mirek Topolánek. Občanští demokraté ale budou požadovat, aby předseda podal demisi dříve, než by měl možnost ovlivnit pověření nového předsedy vlády při třetím pokusu o sestavení kabinetu.

Podmínkou, aby se Paroubek v čele sněmovny případně setrval, jsou úspěšná jednání mezi ním a Topolánkem o nové vládě. Obě strany vyjednávají o formě menšinové vlády ODS, sociální demokraté by chtěli, aby v ní zasedli nestraničtí odborníci.

"Když by ta vláda byla polopolitická, tak bychom se o tom mohli bavit," uvedl v rozhlasové stanici Paroubek.

Do dnešního večera by politici měli sdělit prezidentovi své podmínky, za nichž by shodu na šéfovi sněmovny podpořili.

Komunisté a lidovci stanovili podmínky

Komunisté už svou podmínku řekli: jde jim jen o to, aby každá z obou velkých stran měla buď premiéra nebo šéfa sněmovny. Varovali také sociální demokraty, aby s ODS nevyjednávali sami - bez KSČM. Jinak by prý mohli zapomenout na nynější  spolupráci, kdy společnou stovkou hlasů ve sněmovně zablokovali chystanou vládu trojkoalice.

Lidovci sdělili, že jsou pro odblokování politické situace ochotni podpořit na šéfa sněmovny takového kandidáta, který by vykonával mandát jen do okamžiku, kdy by na něj mohla přejít ústavní pravomoc navrhnout prezidentovi premiéra. Dočasný mandát takového předsedy sněmovny by měl být podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska ztvrzen politickou dohodou. 

V podstatě stejné stanovisko zaujali k volbě ve sněmovně také zelení.  

Lidé myslí na nové volby

Zatímco politici jednají, voliči podle nového průzkumu agentury Factum, nejčastěji - až dvě třetiny - očekávají, že nynější krize přinese nové volby.

 Vznik vládní koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených očekává zhruba jeden člověk z devíti - to je podle analytiků podstatně méně, než by si tuto variantu přálo. Velkou koalici ODS a ČSSD předpokládá přibližně stejná část respondentů, jako ji i preferuje - tedy každý devátý.  Ještě méně pravděpodobnými variantami jsou menšinové vlády ODS, případně ČSSD, nebo vznik takzvané duhové koalice všech parlamentních stran.

 

Právě se děje

Další zprávy