Nová sněmovna? Do měsíce. Téměř bez žen

Martina Macková
6. 6. 2006 13:00
Praha - Dosluhující šéf sněmovny Lubomír Zaorálek svolá do konce měsíce ustavující schůzi poslanců. Bude mezi nimi opět méně žen.
Sdružení Fórum 50% spustilo kampaň za vyšší zastoupení žen v politice
Sdružení Fórum 50% spustilo kampaň za vyšší zastoupení žen v politice | Foto: Fórum 50%

"Je třeba neprodleně zahájit práci. Bude záležet, jak rychle se ustaví poslanecké kluby," oznámil dnes Zaorálek. "Věřím, že to můžeme zvládnout do 27. června."

Už dnes je ovšem jasné, že ve sněmovně usedne pouze 31 žen, což je 15,5 procenta poslanců. O zákonech bude rozhodovat o tři političky méně než v předchozím období.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ŽENY V ČESKÉ SNĚMOVNĚ

Bývalá sněmovna 34 žen (17 %)

Prognóza

29 žen (14,5 %) Nová sněmovna 31 žen (15,5 %)

ŽENY-POLITIČKY
ve světě

  • První příčku v mezinárodním srovnání Meziparlamentní unie zaujímá Rwanda, kde v dolní komoře připadá ženám 48,8 procenta křesel. Následuje Švédsko s 45,3 procenta.
  • V první desítce dále figurují Kostarika, Norsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Kuba, Španělsko, Argentina a Mozambik. Kuba se se Španělskem dělí o osmé místo. Jedenáctá skončila Belgie, dvanácté Rakousko.
  • Ve všech těchto státech tvoří ženy víc než třetinu zákonodárného sboru. V patnáctém Německu jim ve spolkovém sněmu připadlo 31,8 procenta křesel.
  • Po vyšším zastoupení žen volá i Evropská unie. Podle jejích představitelů je nutné podíl žen na rozhodování zvyšovat, jinak totiž není možné dosáhnout záměru, aby EU měla v brzké době nejvýkonnější ekonomiku na světě. OSN zase poukazuje na to, že bez žen nelze účinně bojovat s chudobou ve světě.

Podle prognóz organizace Fórum 50% mohla být situace ještě horší, předpokládalo se snížení až na 14 procent (28 poslankyň), propočty Aktuálně.cz zase předvídaly 29 budoucích poslankyň.

Nejvíce političek nakonec oproti předpokladům a díky výsledkům přichází z ODS a ČSSD. Každou stranu bude zastupovat devět žen.

Vysoké volební výsledky ODS a ČSSD nakonec pomohly do sněmovny mnohem více ženám, než se původně zdálo. Na křeslo dosáhly například v Praze i kandidátky ODS ze 12. a 14. místa Jana Rybínová a Hana Mallotová, což je neobvyklé.

Osm žen zvolili lidé na kandidátce KSČM, tři poslankyně přibudou ze Strany zelených a dvě z KDU-ČSL.

Účast žen zachránily preferenční hlasy

Ale zatímco u zelených ve sněmovně usedne přesně polovina poslanců v sukni, za ODS to bude jen necelá desetina. V průměru nejmladší ženy mají ve sněmovně zelení, ale i obecně průměrný věk poslanců z této strany je nejnižší - jen něco málo přes 39 let.

"Situace mohla být ještě horší, nebýt masového využití preferenčních hlasů pro nominované ženy," řekla Jana Smiggels Kavková z organizace Fórum 50%. Celkem tři poslankyně byly totiž zvoleny právě díky přednostním hlasům.

Alená Páralová (ODS), voliči na Pardubicku ji podrželi
Alená Páralová (ODS), voliči na Pardubicku ji podrželi | Foto: Osobní stránky

Ty pomohly zvolit Alenu Páralovou z ODS, která se z nevolitelného 5. místa posunula až do čela (9055 preferenčních hlasů). Zuzka Rujbrová z KSČM se posunula z 6. na 2. místo Jihomoravské kandidátky ( 8826 hlasů) a její stranická kolegyně Milada Halíková se z 6. místa dostala dokonce až na první místo kandidátky v Moravskoslezském kraji s 6232 přednostními hlasy.

Více poslankyň než Česko má i Irák

Na žebříčku zhruba 190 zemí, který srovnává zastoupení žen v národních parlamentech, se tak země propadla o několik příček. Z 61. místa se Česko v mezinárodním srovnání odsunulo na 67. pozici. Ukazuje to pořadí států, které sestavila mezinárodní Meziparlamentní unie.

Jana Rybínová (ODS), získala mandát z 12. místa
Jana Rybínová (ODS), získala mandát z 12. místa | Foto: Osobní stránky

"Česká republika se tak umístila z hlediska počtu žen v parlamentu někde mezi Filipínami a Bangladéší," říká Kavková z organizace Fórum 50%.

Více žen v parlamentu mají i Bolívie, Zimbabwe, Turkmenistán či Ekvádor. Zhruba 27 procent jim připadá v zákonodárném sboru ve Vietnamu, Afghánistánu či Namibii, čtvrtina v Iráku nebo téměř 22 procent v Moldavsku, které je označováno za nejchudší zemi Evropy.

Menší zastoupení v zákonodárných sborech než v ČR mají v EU ženy v Irsku, Řecku, ve Francii, Slovinsku a na Maltě.

Parkanová - žena, která vyhrála volby

Z žen, které bojovaly o účast ve vysoké politice, dostala největší podíl preferenčních hlasů -18,04 procenta - Vlasta Parkanová. Lidoveckou poslankyni si ve sněmovně přál téměř každý pátý volič strany.

Hana Mallotová (ODS) kandidovala na 14. místě
Hana Mallotová (ODS) kandidovala na 14. místě | Foto: Stránky Heleny Mallotové

Právnička s břitkým jazykem a rudými vlasy, která kdysi v předvolebních kampaních zpívávala dechovku. Tentokrát nemusela. A vyhrála volby.

Více než jednu z pouhých dvou lidoveckých poslankyň kroužkovali voliči stran už jen Jiřího Paroubka (23,91 %) a další dvě lidovecké ikony - Cyrila Svobodu (20,27 %) a Miroslava Kalouska (19,94 %).

Triumf, na poslední chvíli

Přitom Parkanová ještě odpoledne neměla vůbec jisté, že se do sněmovny znovu probojuje. Ve středních Čechách se volební výsledek lidovců pohyboval pod pětiprocentní hranicí, a nakonec tam také zůstal (4,87 %). Jen díky přepočtům a velkému obvodu své křeslo obhájila.

V parlamentu je přitom rodačka z Prahy téměř nepřetržitě od roku 1990, nejprve za OF (do roku 1991), poté za ODA (do 1998) a od roku 1998 za KDU-ČSL.

Lucie Talmanová (ODS) z Prahy, rekordmanka v počtu hlasů
Lucie Talmanová (ODS) z Prahy, rekordmanka v počtu hlasů | Foto: ODS

Členka tří vlád, která na postu ministra nahradila někdejšího šéfa ODA Jana Kalvodu, pak pokračovala v resortu spravedlnosti také v Klausově vládě (1996-8) i v půlroční Tošovského vládě odborníků.

"V jistém směru je politika nejrizikovější povolání. Politik má práci "na dobu určitou" a stačí příští neúspěšné volby, aby se stal nezaměstnaným. Nemám z toho strach," tvrdí Parkanová. Hned po zvolení v sobotu večer také deníku Aktuálně.cz řekla, že kdyby mohla, vyměnila by svůj mandát za to, aby se povedlo sestavit pravicovou vládu.

Projev Jiřího Paroubka po vyhlášení výsledků, který dnes již slyšel každý, ale neposlouchala. Schválně. "Styl a rétorika pana Paroubka mi to neumožnily, jsem na takové projevy alergická," utrousila kriticky poslankyně.

Vítězek může být více

Parkanová je sice vítězkou, i když například Lucie Talmanová (ODS) získala přes 14 tisíc hlasů a Parkanová "jen" pět a půl tisíce. Počet preferenčních hlasů pro pražskou političku ale narostl díky rekordnímu výsledku ODS, který v hlavním městě dosáhl na 48,32 procent.

Kateřina Jacques (SZ),  přeskočila předsedu Bursíka
Kateřina Jacques (SZ), přeskočila předsedu Bursíka | Foto: ČT

A co třeba taková Kateřina Jacques? Žena, která se stala známou ne pro svou funkci členky Rady vlády pro lidská práva, ale až díky brutálnímu zásahu policie proti ní. Díky oblibě u voličů tak přeskočila i stranického šéfa a lídra své kandidátky.

Kroužek u jejího jména na kandidátce udělal nakonec třetí největší počet lidí, ve srovnání s dalšími ženami (11,46 %). Větší oblibu u voličů malých stran získala jen Parkanová a zákonodárkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová (13,96 % hlasů).

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy