Ústí nad Labem - Kritika předsedy ČSSD Jiřího Paroubka uvnitř strany sílí.
Po nedávné výzvě dvou předních sociálních demokratů Jaroslava Foldyny a Romana Onderky, kteří na něj apelovali, že pokud prohraje podzimní volby, měl by odejít z čela strany, nyní koluje v členské základně takzvaná Vyšehradská výzva.
Její autoři, pražský poslanec Karel Šplíchal a filozof spřízněný s ČSSD Erazim Kohák, se v ní vyhraňují proti letošní praxi sestavování kandidátek pro předčasné parlamentní volby.
Dále se pak ohrazují proti tomu, aby sociální demokracie byla pojímána jako obchodní společnost, o jejímž úspěchu na trhu voličských hlasů rozhoduje víc marketingová studie reklamní agentury než to, oč sociální demokracie usiluje.
"Je to poměrně přesný popis některých důležitých vnitřních témat sociální demokracie," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz významný ústecký sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Muž blízký expremiérovi Miloši Zemanovi, který výhrady, jež dokument vypočítává, pocítil na vlastní kůži.
Ač pro ČSSD vyhrál na podzim 2008 krajské volby a de facto se stal se svými 9 tisíci preferenčními hlasy jejich absolutním vítězem v Ústeckém kraji, nestal se hejtmanem. Obdobná situace se opakovala i letos. Populární politik se ocitl na krajské kandidátce do Poslanecké sněmovny až na šestém místě.
Na Ústecku vedle toho popudil straníky i nátlak Jiřího Paroubka na kandidaturu hvězdy seriálu Pojišťovna štěstí Kateřiny Brožové. Ta se ale nakonec rozhodla nominace vzdát.
A.cz: ČSSD se k vám v posledních měsících obrací zády. Je to důvod, proč jste na výzvě spolupracoval?
Nejsem iniciátorem. Ale ten materiál jsem dostal asi jako jeden z prvních k připomínkování.
A.cz: Co si o jeho obsahu myslíte?
Je to poměrně přesný popis některých důležitých vnitřních témat sociální demokracie.
A.cz: Co byste z uvedených témat vyzdvihl? Přeci jen jste dopady toho, o čem se ve výzvě píše, pocítil sám.
Jsem přesvědčený, že dlouhodobě se nedocenila diskuze o kariérním řádu. Kdysi Michal Kraus udělal náčrt toho, jak by měl vypadat kandidát do parlamentu. Že by měl minimálně celorepublikově publikovat a tak podobně.
Někdo se tomu smál, ale ono to je potřeba. Je to závazná věc, ať je to vesnice, padesátitisícové město nebo krajské zastupitelstvo. Měli bychom umět vytvořit profil takového člověka a kandidovat by měli jen lidi, kteří se do takového profilu vejdou.
Odstraníme nervozitu, která může sociální demokracii poškozovat. Tak jak se tomu dělo například při sestavování kandidátek v primárních volbách.
A.cz: Myslíte, že výzva přišla ve správnou dobu? Kandidátky jsou již uzavřeny a předvolební kampaň je v plném proudu...
Je jasné, že nyní jsou už tématem číslo jedna volby a volební kampaň. Ale v té výzvě se hovoří i o sestavování kandidátek a já myslím, že není od věci otevřít diskusi na toto téma.
A.cz: Ptám se proto, jestli vám nepřipadá nevhodné v době kampaně ukazovat lidem jistou nejednotnost ČSSD. Nevyčetl vám nikdo, že můžete kampaň negativně ovlivnit?
Myslím, že to jsou tak výsostně vnitřní témata a je tak výsostně neagresivní k nikomu, že to uškodit nemůže. Je to jen normální diskuze.
Uškodit by to mohlo jen lidem, kteří výzvu připravili. Rozumíte - ukázat prstem na někoho a říkáat: Toto je rozkladový materiál nebo frakční záležitost. To by si pak volič skutečně mohl myslet, že tady něco takového probíhá.
Nic takového to ale není. Je to jen popis věcí, o kterých je potřeba diskutovat.
A.cz: Jaký myslíte, že by mohla mít výzva na stranickou základnu dopad?
Doufám, že celá řada lidí začne o těchto věcech uvažovat. Za chvíli přijde příprava komunálních kandidátek, je potřeba, abychom na to byli lépe připraveni. Jak na otázky kariérního řádu tak vlivu PR agentur.
Je potřeba si uvědomit, že máme program a máme odborné komise, které se tím programem zabývají. Ty mohou dostat podklad od PR agentur, co je tématem, ale ony se k tomu musí postavit. Ne že PR agentura něco vytrhne z programu.