Nečas odmítl, že by véčkařům přetahoval poslance

ČTK ČTK
26. 7. 2012 22:26
Vznik vládní "strany" LIDEM prošetřuje policie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) odmítl "byť i jen náznaky", že by v souvislosti se vznikem vládní strany LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake jednal nelegálně. Nečas tak reagoval na informace, že policie u poslanců, kteří se k nové straně přidali, prověřuje, jak je Nečas kontaktoval, jak je ke vstupu do strany přemlouval a zda na ně činil nátlak.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ČTK potvrdil, že se případ prošetřuje. Ale není zahájeno trestní řízení, věc je ve fázi prověřování bez právní kvalifikace, uvedl.

"Je to natolik absurdní, že celou věc považuji za produkt okurkové sezóny," zdůraznil předseda vlády. Dodal, že trestní oznámení nicméně může podat kdokoliv a kvůli čemukoliv. "Nezbývá než se jen ptát, komu tyto hrátky slouží," uzavřel Nečas.

Peake k tomu ČTK sdělila, že za své kolegy hovořit nemůže, ale ji samotnou se nikdo uplatit nepokusil. Dopis z policie s žádostí o vysvětlení ve věci možné Nečasovy korupce prý nedostala. "Zdá se, že někomu nejde na rozum, jak by někdo mohl z Věcí veřejných odejít zcela zdarma," podotkla Peake.

V dopise, který vyšetřovatelé z odboru obecné kriminality obvodního ředitelství pražské policie podle serveru Novinky.cz zaslali poslancům LIDEM a nezařazenému poslanci Michalu Doktorovi (dříve ODS, dnes hnutí Jihočeši 2012), se ptají, jestli Nečas za vstup do platformy sliboval nějaké výhody.

Podle mluvčího pražské policie bylo trestní oznámení podáno jen na základě subjektivního dojmu, že mohl být spáchán zločin. "Oznamovatel jej podal poté, co zhlédl jeden televizní pořad. Nechci to banalizovat, ale oznámení, kdy lidé nabudou dojmu, že by se snad mohlo jednat o trestný čin, prověřujeme desítky," řekl ČTK. "Naší zákonnou povinností ale je prověřit, zda došlo k protiprávnímu jednání," dodal.

Policisté proto zaslali několika lidem e-mail s žádostí o informace. "V rámci prověřování věci na to máme právo. Zákon nestanovuje konkrétní formu žádosti o informace. E-mail policisté zvolili proto, že je nejméně zatěžující pro ty, které o informace žádáme, a my se zároveň zbavíme nákladů na obsílky," sdělil policejní mluvčí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy