Miliardy z Bruselu ohroženy, Čunek nestihl další termín

Petr Holub
27. 6. 2007 11:00
Česko už se problémům s čerpáním dotací nevyhne
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už třetí termín dohody o čerpání bruselských 700 miliard korun určila česká vláda. Experti se však obávají, že ani 20. červenec se nepodaří dodržet. Uvnitř: Podrobná grafika.

Stálými odklady se tak Česká republika dostala do společnosti zemí, které budou mít s čerpáním dotací z evropského rozpočtu 2007-2013 největší problémy. Dřívějšími termíny, které vicepremiér Jiří Čunek pro dokončení rozhovorů oznámil, byly konec května a června.

Mezi státy, které se s Evropskou komisí na obecném plánu čerpání dotací dohodly a mohou tedy sloužit za vzor, patří i úplní nováčci Bulharsko a Rumunsko.

Riziko roste každým týdnem

Znalci, kteří se zabývají evropskými dotacemi, netají zklamání. "První operační programy se začnou vyhlašovat až koncem roku," předpovídá Arnošt Marks, který do loňského léta vedl evropský dotační odbor na ministerstvu pro místní rozvoj.

Celkem 24 operačních programů stanoví konkrétní podmínky, jak je možné o peníze z Bruselu žádat. Evropská komise je však může schválit teprve poté, až bude podepsán obecný plán čerpání (tzv. Národní strategický referenční rámec).

Žádosti o dotace na rok 2007 tak začnou z Česka do Bruselu ve větší míře proudit až v roce 2008, peníze do Česka ještě o rok později.

Scénář s dvouletým zpožděním je přitom dnes nejlepší možnou variantou. A se ztrátou každého týdne roste riziko, že se nepodaří slíbené peníze vyčerpat. Dokonce i některé země z tradiční evropské patnáctky například Řecko přicházejí tímto způsobem až o třetinu dotací.

Finiš do prázdnin

"Doufám, že se referenční rámec opravdu podaří domluvit ještě v červenci. V srpnu jsou v Bruselu prázdniny, hned od září by se mohlo začít jednat o operačních programech. Neodvažuji se ale předvídat, jestli to tak vyjde," hodnotí vyhlídky Petr Zahradník, který vede evropské oddělení České spořitelny.

"Dnes nikdo kromě úředníků ministerstva dobře neví, proč se jednání opět odložila a jestli se podaří splnit nový termín," říká i Věra Jourová, která jako náměstkyně ministra pro místní rozvoj řídila čerpání evropských dotací do roku 2005. Dnes radí při jednáních o referenčním rámci Rumunům.

Za obecný důvod zdržení i nejistoty v příštích týdnech označují znalci fakt, že se na ministerstvu pro místní rozvoj vyměnila během roku třikrát garnitura úředníků. Poslední převrat se odehrál v polovině června, kdy ministr Čunek zrušil odbor pro čerpání evropských dotací. Jeho agendu převzaly dva nově zřízené odbory.

Březina: Lepší pozdě než později

V reakci na otázku, proč se jednání zdrželo, upozorňují ministerští úředníci, že například Slováci dohadují referenční rámec ještě déle. V oficiálním stanovisku k tomu dodávají poněkud neurčitou větu, že Čechy zdržela "nutnost doložit, že dosavadní zkušenosti z čerpání evropských dotací byly naší stranou plně zohledněny v přijatých opatřeních týkajících se realizace".

Mluvčí ministerstva Kateřina Rózsová upřesňuje, že jde o dva požadavky Evropské komise. Češi musí zlepšit organizaci přidělování bruselských peněz i kontrolu, jak se je daří využít.

Snahu vylepšit dotační plán vítá europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL): "Pokud by se přece jen podařilo odstranit z referenčního rámce chyby, které nám Evropská komise vytýká už od loňského podzimu, může být odklad pozitivní zprávou. Čím je lepší referenční rámec, o to lépe se pak dojednávají operační programy."

Podle Březiny by bylo horší, kdyby komise mávla nad Čechy rukou a schválila rámec v dosavadní podobě.

Probuzení z dlouhého spánku

Komise Čechům dlouhodobě vytýká především to, že prakticky každé ministerstvo má svůj operační program, které se navíc překrývají. Například podporu výzkumu řídí zároveň ministr průmyslu a ministryně školství, podobné sociální programy má ministerstvo práce a pražský magistrát.

Bruselským úředníkům rovněž vadilo, že jejich zdejší kolegové nejsou na rozdělování stovek miliard dost odborně připraveni.

Podle informací Aktuálně.cz se dnes Národní strategický referenční rámec přepisuje vskutku důkladně. Nejde přitom jen o to, aby se vyškrtaly odstavce, kde se jednotlivé operační programy překrývají.

Dosavadní text neodpovídá pravidlům bruselské byrokracie. U každého návrhu na čerpání dotací musí být vysvětleno, v čem konkrétně naplňuje rozvojové programy Evropské unie. Tento požadavek dosud česká strana ignorovala.

Oprava rezavé lodi

"Je to flikování ne úplně povedeného produktu. Jako kdyby se k plavbě na moři opravovala dvacet let vyřazená a prorezavělá loď," popisuje přípravu nového rámce jeden z úředníků.

Vedle přepisování základního dokumentu o dotacích se objevily i úvahy, že je třeba úplně změnit organizaci čerpání bruselských peněz. Připomíná se například příklad Irska, kde všechny evropské peníze čerpá a dále rozděluje jedna agentura. U nás si takovou agenturu zřizuje každé ministerstvo, ministryně školství bude mít dokonce dvě, existuje i sedm krajských agentur.

"Pokud někdo zásadní změny v organizaci myslí vážně, tak s tím měl přijít o hodně dřív, než v červnu 2007," varuje před experimenty na poslední chvíli Arnošt Marks. 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy