Lidovci jednali o reformě. Výhrady trvají

Jakub Antoš
22. 5. 2007 20:33
Jednání Celostátního výboru o postoji k reformě je zatím bez výsledku
Cyril Svoboda, už bývalý místopředseda KDU-ČSL poté, co rezignoval, a Roman Línek, místopřëdseda, o jehož osudu se teprve rozhoduje.
Cyril Svoboda, už bývalý místopředseda KDU-ČSL poté, co rezignoval, a Roman Línek, místopřëdseda, o jehož osudu se teprve rozhoduje. | Foto: Ludvík Hradilek

V souvislostech
Autor fotografie: sh

V souvislostech

Praha - Přední funkcionáři lidovců jednali o tom, jak se jejich ministři zítra zachovají, až bude vláda schvalovat první zákony daňových, sociálních a zdravotnických reforem. Už před týdnem se lidovečtí poslanci a senátoři usnesli, že budou žádat, aby byly od poplatků u lékaře osvobozeny děti do patnácti let a těhotné ženy. Celostátní výbor KDU-ČSL dnes o žádném oficiálním stanovisku nehlasoval.

Někteří poslanci KDU-ČSL mají přitom stále výhrady k vládní reformě veřejných financí a zvažují, zda ji v nynější podobě podpoří.

Například poslanec Ludvík Hovorka požaduje, aby z reformního balíku byl vyňata část týkající se zdravotnictví. V opačném případě prý vláda s jeho hlasem nemůže počítat.

Pochybnosti rozptýlíme, reformu schválíme

Předseda lidovců Jiří Čunek si myslí, že ministři ve středu reformní zákony schválí, poté budou mít ještě několik týdnů na detailní diskusi s poslanci.

"Je tu sto lidí a sto názorů. Věřím, že se vláda dokáže shodnout. Co se týče ostatních, myslím, že také, ale bude to ještě chvíli trvat," soudí šéf křesťanských demokratů. Čunek ovšem nepochybuje o tom, že koaliční kabinet nakonec pochybnosti kritiků rozptýlí.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se o to pokoušel již minulý týden na zasedání poslaneckého klubu KDU-ČSL, který jednal právě o sporných poplatcích za návštěvu lékaře.

Ministr zákonodárce ujiš'toval, že by těhotné ženy neplatily za preventivní a běžnou péči během těhotenství ani podle jeho reformního návrhu. Lidovci ale chtějí, aby neplatily za žádná vyšetření.

Julínek vládě navrhuje, aby pacienti od ledna 2008 dávali 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Po dosažení hranice 5000 korun za rok by poplatky proplácela pojišťovna.

KDU-ČSL: Těhotné ženy ať neplatí nic

Poslanec Jiří Carbol ještě před dnešním jednáním hovořil o tom, že výbor stanovisko poslaneckého a senátorského klubu k poplatkům u lékaře podpoří. Nestalo se.

"Výhrady máme především k té části zdravotnické. Tam jde o poplatky u lékaře. Předpokládám, že celostátní výbor podpoří stanovisko poslaneckého a senátorského klubu, aby byly od povinnosti platit poplatky osvobozeny děti do patnácti let a těhotné ženy," řekl před jednáním deníku Aktuálně.cz poslanec Jiří Carbol.

Podle něho je ale reforma nutná a neměla by se výjimka pro děti a těhotné stát tím, co případně zablokuje jednání o reformě. "Na druhou stranu je třeba si říct, co by nastalo, kdyby reforma přijata nebyla. Jaký by to mělo dopad," říká Carbol.

Lidovečtí "rebelové": Poplatky nejsou špatné

Členy celostátního výboru KDU-ČSL nejsou jen poslanci a senátoři, kteří o reformě jednají na parlamentní půdě, ale i lidovečtí politici z regionů a další.

Někteří z nich v poplatcích problém nevidí. Pro osvobození některých skupin obyvatel od jejich placení jsou nicméně ochotní hlasovat.

Náměstek ministra Svobody Jiří Stodůlka poplatky spíše obhajuje.

Výjimka z poplatků = administrativa navíc

"Co se týče reformy zdravotnictví, zejména poplatků u lékaře, obávám se, aby v případě stanovení výjimek nebylo vybírání poplatků doprovázeno příliš rozsáhlou administrativou. Vždy, i třeba u lidí takzvaně v hmotné nouzi, budou muset lékaři vyžadovat úřední osvědčení o finančních poměrech, které bude muset někdo vystavit," vysvětluje Stodůlka.

Náměstek hejtmana kraje Vysočina Václav Kodet vyjadřuje souhlas s poplatky u lékaře ještě jasněji.

"Já jsem s podobou reformy v této podobě spokojený," říká Kodet. "Pokud ale bude v rámci strany konsenzus na osvobození těhotných žen a dětí od placení poplatků u lékaře, budu rád. Není to ale něco, na čem bych já trval," dodal s tím, že chápe i argumenty lidí, kteří s poplatky nesouhlasí.

Kasal: Lidé nemají na ušlechtilá paliva

Reforma zdravotnictví ale není jedinou problematickou součástí vládní reformy. Poslanec Carbol ví o několika svých kolezích, kteří mají výhrady i k jiným částem.

"Někteří kolegové mají výhrady i k jiným částem. Například Ludvík Hovorka a Jan Kasal. Ten má výhrady k daňové reformě," zmiňuje místopředsedu sněmovny, kterému se nelíbí koncept rovné daně.

 

"Nikdy jsem nepatřil k těm, kteří podporují rovnou daň. Sám pro sebe si musím vyhodnotit dopad snížení míry solidarity při dani z příjmů fyzických osob. Dále mě komplexně zajímá dopad reformy na rodiny s dětmi," vysvětloval v dubnu svůj postoj Kasal pro ČTK.

NEBUĎME papež než papežštější

Zdrženlivý postoj zaujímá Kasal i k "zelené" ekologické dani. Ta by měla uvalit daně na pevná paliva, plyn i elektřinu.

Podle jeho zkušeností nemají na venkově zdaleka všichni možnost topit "ušlechtilými palivy". Má proto obavu, aby situaci nízkopříjmových skupin a rodin s dětmi nezkomplikovala neúměrná ekologická daň nad požadavky EU.

S tím souhlasí i náměstek Stodůlka.

"Já osobně mám trochu problém s uvalením daně na energie. To by byla věc, ve které bychom předběhli okolní země a nemyslím si, že by to bylo potřeba začít tyto komodity speciálně danit tak brzy. Podle mě by stačilo daně zavést až v momentě, kdy to od nás bude požadovat Evropská unie."

Nemyslí si ovšem, že by podobné výhrady měla významnější část členů celostátního výboru. "Já jsem zvědavý, jak bude dnešní jednání probíhat a kdo s čím přijde," říkal dnes odpoledne Stodůlka.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy