Praha - Těsně před klíčovým summitem EU se premiér Petr Nečas a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mají pokusit vyřešit své spory týkající se unijní politiky.
Podle Schwarzenberga na čtvrtek chystá koalice smírčí jednání kvůli srpnovému zavedení funkce eurotajemníka. Sejít se kvůli tomu má vedení koalice, pravděpodobně ve formátu K9.
Podle informací Aktuálně.cz přitom oba mezi čtyřma očima hovořili už v pondělí. "Ano, krátce jsme se sešli. Smírčí jednání bude ve čtvrtek," potvrdil Schwarzenberg.
Dva eurotajemníci
Spory ohledně zavedení eurotajemníka mezi ODS a TOP 09 se vyhrotily letos koncem letních prázdnin, kdy Nečas připravil příslušnou změnu jednacího řádu vlády. Spor byl okořeněný tím, že Nečas návrh připravil, když kabinet zasedal bez ministrů TOP 09 protestujících kvůli angažmá Ladislava Bátory na ministerstvu školství.
Když změny vláda prosadila, ministři TOP 09 požádali o smírčí řízení.
"Bude-li kterákoli ze smluvních stran považovat některé z připravovaných legislativních nebo exekutivních aktů za věc zásadní povahy nebo dojde-li k názoru, že je podstatným způsobem porušována koaliční smlouva (...), má taková smluvní strana právo vyvolat o jejím řešení dohadovací nebo smírčí jednání," stojí v koaliční smlouvě Nečasovy vlády.
Karel Schwarzenberg navíc na jmenování Vojtěcha Bellinga na Úřadu vlády zareagoval tím, že eurotajemníkem za ministerstvo zahraničí jmenoval svého prvního náměstka Jiřího Schneidera.
Dohady o radu
Na jednání Evropské rady, které se koná tuto neděli 23. října a na němž se bude rozhodovat o řeckém dluhu a krizi v eurozóně, budou v premiérské delegaci hned dva eurotajemníci z Česka - Belling i Schneider.
Spor mezi Schwarzenbergem a Nečasem se mimo jiné vede o jednu bruselskou schůzku, tzv. Radu pro všeobecné záležitosti, která připravuje velký summit EU a na níž Česko zastupuje právě ministr zahraničí.
Premiérovi muži off-record argumentují ale tím, že tam mají jezdit ministři, jejichž oblasti se bude konkrétní jednání Rady pro všeobecné záležitosti týkat. Nicméně platí, že rada Schwarzenbergovi zůstala i po zavedení Nečasova eurotajemníka.
Schwarzenberg tuto schůzku zase považuje za svou parketu, protože se tam řeší i vnější záležitosti EU.
Dohady mají být i o tom, kdo na tuto radu pojede v případě, že by na ni z určitého důvodu nemohl jet Schwarzenberg. Tedy zda náhradníka určí ministr, nebo premiér.
Spory o unijní funkce, které mohou působit nesrozumitelně či malicherně, mimo jiné odráží fakt, že ODS a ministr zahraničí si příliš nerozumí v postojích vůči Bruselu. Schwarzenberg je více proevropský, Nečas prosazuje obezřetný přístup.