Jednání vlády s ČSSD o penzijní reformě zkrachovalo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 7. 2011 13:52
Sociální demokraté chtějí změnit způsob spoření na penzi
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek (vpravo).
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek (vpravo). | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaČSSD nenašla s vládní koalicí společnou řeč při poledním jednání o důchodové reformě a normy v Parlamentu nepodpoří. Sociálním demokratům se nelíbí, že by peníze ze sociálního pojištění směřovaly do soukromých fondů.

Předseda strany Bohuslav Sobotka uvedl, že pokud se ČSSD ujme vlády, zákon změní.

Kabinet i přes odpor ČSSD dále trvá na zavedení takzvaného druhého pilíře, kde si lidé budou moci na individuální účty u soukromých penzijních společností spořit. 

Vládní návrh důchodové reformy vyvolal dopoledne v Poslanecké sněmovně očekávaný střet mezi vládou a opozicí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka reformu kritizoval a vytkl jí například, že spoření v důchodových fondech se vyplatí jen bohatým lidem s příjmem vyšším než dvojnásobek průměrného platu.

Vláda podle něj spíše myslí na nové podnikatelské příležitosti pro soukromé firmy, které budou fondy spravovat. Odsoudil i to, že vláda chce financovat důchodovou reformu zvýšením sazby daně z přidané hodnoty. "Ty daně zaplatí všichni," varoval.

Premiér Petr Nečas i jeho kolegové z vlády reformu naopak hájili. Politická reprezentace, která není schopna říct, že generace dnešních čtyřicátníků bude v důchodu ohrožena chudobou, je podle premiéra zbabělou reprezentací. "Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá," prohlásil Nečas.

Vládní koalice má sílu změny prosadit i bez opozice. Čas před schvalováním zákona by ale měla využít k práci osmičlenná expertní komise, na jejímž vzniku se vláda s ČSSD shodla.

Ta by měla probrat tři okruhy sporných témat, uvedl Sobotka. Prvním je snaha zajistit, aby lidé nepřišli o prostředky vložené do penzijního připojištění, tedy aby lidé dostali své peníze na základě podmínek, podle kterých se rozhodli spořit. Druhým jsou zvláštní penzijní programy pro zaměstnance velmi těžkých profesí a třetím věk odchodu do důchodu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy