Praha - Vláda Jana Fischera se v pátek ráno schází na mimořádném jednání. Jediným bodem je její demise.
Kabinet může demisi podat až ve chvíli, kdy skončí ustavující schůze sněmovny. To se stalo ve čtvrtek večer. Noví poslanci na jednání zvolili nové vedení sněmovny.
"Je to další fáze povolebního epilogu, tentokrát už ta demisní fáze. Po nástupu nové vlády nastane definitivní odchod a na to se už moc těším," řekl novinářům ve předsálí jednacího sálu sněmovny dosluhující premiér Jan Fischer.
Očekává se, že předsedu vlády poté na Hradě přijme prezident Václav Klaus.
Páteční jednání nebude zdaleka poslední, ministři se znovu sejdou v pondělí. Bude se tak dít až do chvíle, kdy prezident jmenuje novou vládu.
V pátek podáte demisi, vaše role tím ale končí jen formálně. Jak teď bude vláda fungovat?
Je to další fáze povolebního epilogu, tentokrát už ta demisní. Tedy úplně poslední, v pevné víře, že nebude dlouho trvat. Není to nicméně definitivní odchod, prezident požádá premiéra v demisi, aby vláda ještě dovládla.
Bude vámi vedený kabinet dělat ještě nějaká zásadní rozhodnutí, nebo to bude jen "překlenovací" vláda?
Pro kabinet je to jasný signál, že v této poslední fázi se činí pouze naprosto nezbytná rozhodnutí, je to gruntovně udržovací fáze. Po nástupu nové vlády pak nastane už definitivní odchod, a na to se už moc těším.
Ministr financí Eduard Janota nabídl nově vznikající vládě, že jí poradí. Když bude zájem, budete ochotný spolupracovat s novou vládou i vy?
Záleží na poptávce. Předpokládám, že předání vlády bude hladké a přátelské, že s tím žádný problém nebude. Náš kabinet připravil řadu dokumentů, které by bylo dobré předat nové vládě. Jsou to analýzy, které mohou být podkladem pro další legislativní práce a politická rozhodnutí. Já se nestavím do pozicie člověka, který musí nebo by měl někomu radit.
Spolupracujete s nově vnikající vládou na přípravě rozpočtu?
Vedeme intenzivní debatu o podobě rozpočtu na příští rok. To kdyby přeci jen nastala situace, že to bude ještě odpovědnost této vlády. Taková jednání jsme naplánovali tři, dvě máme ta sebou a další máme naplánované na příští středu. Považuju to za velmi užitečné, jakkoli by to pro nás skončilo tím, že to naše povinnost nebude.