Praha - Čunek u Američanů s reakcí na kritiku uspěl. Po jednání na americkém velvyslanectví o sporné zprávě kolem lidských práv, kde ho USA zmínili, řekl: Shodli jsme se.
Předseda lidovců Jiří Čunek se už dříve v otevřeném dopisu ohradil proti tomu, že figuruje ve zprávě, kterou vypracovalo ministerstvo zahraničí USA o dodržování lidských práv v Česku. A americký velvyslanec ho bezprostředně poté pozval na osobní schůzku.
Čtěte také: Podívejte se, co Čunek odpověděl na kritiku USA
"Byla to standardní schůzka. Její závěry vezmeme na vědomí," řekla mluvčí velvyslanectví USA Victoria Silverman po jednání Jiřího Čunka s velvyslancem Richardem Graberem..
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek také nemluvil po jednání zcela konkrétně. "Je to uzavřená kapitola," řekl trochu tajemně. "Shodli jsme se na tom, co bylo uvedeno v dopise. Věřím, že ta příští zpráva, která se týká České republiky bude dobrá a objektivní, " upřesnil pak.
Tomu, že by Spojené státy zprávu změnily však sám nevěří. "Jde o to, aby byly věci pro příště v pořádku," řekl Čunek, který velvyslance na schůzce seznamoval se zdroji, které je možné při tvorbě zprávy použít.
Aby USA napříště čerpaly své informace z lepších zdrojů, vyzval předseda KDU-ČSL již ve svém dopise. V něm vysvětloval americké straně, jak přesně to bylo s vystěhováním Romů i s uzavřením jeho kauzy.
Dále čtěte: USA kritizují Čunka. Za Romy a korupční aféru
"Věřím, že se během přípravy zmíněné zprávy odpovědní pracovníci dopustili nepřesností pouze z důvodů využití nerelevantních informačních zdrojů. Přesto považuji zveřejnění nepřesných a nepravdivých informací týkajících se mé osoby za nepřípustné a cítím se jimi být poškozen. A to nejen jako politik, ale i jako občan České republiky," napsal mimo jiné Čunek.
Velvyslanec USA připustil, že zpráva vychází z více zdrojů, z vládních u nevládních organizací, a příští rok se bude aktualizovat.
Čunkovy příklady jsou zahrnuty v celkové kritice poměrů v Česku. Právě korupce, diskriminace Romů a také nedostatečné uplatňování práva či zasahování vysoce postavených politiků do práce policistů jsou podle zprávy některé z problémů, s nimiž by se podle americké zprávy mělo Česko v oblasti lidských práv vypořádat.
Zpráva poukazuje na Čunkovu akci s romským stěhováním i kauzu, v níž byl obviněn z převzetí úplatku během působení na vsetínské radnici.
"Země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás," reagoval na zprávu premiér Mirek Topolánek.