Praha - Opoziční sociální demokracie přijde v lednu do sněmovny s návrhem zákona, který by odložil start druhého pilíře důchodové reformy z roku 2013 na rok 2016.
V hospodářské krizi je podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky hazardem převádět až 20 miliard z veřejného důchodového systému do soukromých penzijních společností.
Do roku 2016 se navíc uskuteční parlamentní volby a ČSSD do nich podle Sobotky půjde s programem celou koncepci druhého pilíře reformy zrušit.
Spuštění druhého pilíře podle nynějšího vládního plánu od roku 2013 by podle Sobotky bylo "další velkou ranou stabilitě veřejných rozpočtů".
Problémy spojené s evropskou dluhovou a finanční krizí budou podle něj v příštích letech kulminovat, zpomalí i česká ekonomika, a výrazně se proto propadnou i daňové příjmy státu.
"V této situaci spouštět privatizaci důchodového systému je obrovský hazard," upozornil předseda ČSSD. Vedlo by to podle něj jen k dalšímu zvyšování daně z přidané hodnoty a ke zdražování.
Odložení pilíře závisí na volbách
ČSSD podle Sobotky půjde do voleb do poslanecké sněmovny v roce 2014 s programem zrušit plán nynější vlády, který počítá s tím, že lidé budou převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění.
To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.
Pokud sociální demokraté v parlamentních volbách uspějí a budou mít sílu druhý pilíř zrušit, odložení umožní nekomplikované splnění takového slibu, protože systém fakticky nebude ještě spuštěn.
Pokud na zrušení sílu mít nebudou, existuje podle Sobotky naděje, že hospodářská situace Evropy v roce 2016 bude stabilizovanější a nejhorší následky stávající dluhové krize bude i při zavedení druhého pilíře možné zvládnout.
Sociální demokracie zákony důchodové reformy také nedávno napadla u Ústavního soudu.