Praha - Česká republika se chce prosadit do Rady OSN pro lidská práva. Pokud čeští diplomaté při pátečním hlasování v New Yorku uspějí, ocitne se Česko v radě například i po boku komunistické Kuby.
Paradoxem je, že právě Havana je z hlediska lidských práv "přirozeným nepřítelem" Prahy - české ministerstvo zahraničí dlouhodobě podporuje kubánskou opozici.
"Prozatím naše kandidatura do Rady OSN pro lidská práva nevypadá špatně, ale vždycky může přijít překvapení. Státy například nedodrží, co slíbily. Tak uvidíme," řekl Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Složitý vztah k právu
Ten v březnu v Ženevě přednesl kandidátský projev, v němž zmínil odkaz Tomáše Garrigua Masaryka i Václava Havla. Tehdy zrovna rada vyloučila Libyi kvůli násilnému potlačování demonstrací proti režimu Muammara Kaddáfího.
"Poněvadž je ta instituce rozdělená podle geografických skupin, někdy se tam dostávají státy, které mají vztah k lidským právům trochu složitý, to je jasné. Právě proto by nebylo špatné, kdybychom se tam ozvali," míní ministr o smyslu instituce.
Podle svých slov českou kandidaturu do Rady pro lidská práva zmiňoval při každé zahraniční návštěvě. Regionálními protikandidáty jsou Gruzie a Rumunsko.
Opakovaná kandidatura
Pokud by Češi uspěli, převzal by roli českého zástupce v tomto orgánu český velvyslanec při OSN v Ženevě, kde sídlí evropská úřadovna organizace. Členství by bylo platné na tři roky.
O členství v této organizaci mělo Česko zájem už před třemi lety. Tehdy ale od kandidatury ustoupilo a přenechalo ji údajně Slovensku.
Kolem kandidatur do mezinárodních organizací se vždy rozjíždí velké vyjednávání. Například když Češi v roce 2007 kandidovali na pozici nestálého člena Rady bezpečnosti OSN, mluvilo se o tom, že českou kandidaturu blokovala například Čína. Tehdy právě kvůli kritickým postojům Prahy k čínskému pojetí lidských práv.