Praha - Česká republika by měla využít kontaktů v EU i arbitrážních mechanismů, aby hájila pozici energetické společnosti ČEZ v Bulharsku.
Vláda by o situaci v zemi měla jednat s bulharským kabinetem, i když je v demisi, a hájit české zájmy.
Podle Zemana "každá rozumná vláda hájí zájmy svých podniků". "Co se týče Bulharska, tak i vláda v demisi je vláda. A je třeba jednat s jakoukoli vládou, včetně vlády v demisi," uvedl budoucí prezident. Podle Zemana se někteří čeští politici tváří, že nevědí, co jsou národní zájmy.
Bulharsko: ČEZ porušoval pravidla
"Měli by využít všech kontaktů na Evropskou unii, využít arbitrážních mechanismů, ale kromě toho přistoupit i k bilaterálním jednáním," dodal Zeman.
V Bulharsku ve středu rezignovala vláda v čele s premiérem Bojkem Borisovem. Důvodem demise kabinetu byly masové protesty vyvolané vysokými cenami elektřiny. Terčem protestů se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ.
Borisov v úterý řekl, že ČEZ by měl přijít v Bulharsku o licenci. Podle bulharské prokuratury ČEZ "systematicky porušoval" pravidla. ČEZ považuje řízení o odebrání licence v Bulharsku za neopodstatněné.
Odstupující prezident Václav Klaus ve středu řekl, že společnost ČEZ není příčinou nepokojů v Bulharsku. Dění v jihoevropské zemi je podle něj politickým bojem, v němž byl český energetický gigant použit jako jeden z nástrojů. Klaus by si přál, aby vláda a ministerstvo zahraničí na situaci v Bulharsku rezolutně zareagovaly.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se situací zabývá ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Sofii. Je třeba počkat na novou bulharskou vládu, do jejího jmenování nemá jednání smysl, řekl ve středu.
Nepokoje s českou příchutí. Bulhaři bouří kvůli elektřině: