Boj o Most končí. Volby jsou platné

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 11. 2006 11:09
Most - Volby v Mostě jsou podle soudu platné a nebudou se opakovat. Aktuálně.cz zjistilo, proč se boj o radnici v tomto městě tak vyostřil.
V Mostě je možné cokoliv. Třeba si koupit hlasy voličů
V Mostě je možné cokoliv. Třeba si koupit hlasy voličů | Foto: Ludvík Hradilek

Podle verdiktu Krajského soudu v Ústí nad Labem půjdou mostecké zastupitele znovu volit jen lidé v okrsku 20, který zahrnuje sídliště Chanov. Tam se totiž agitovalo v bezprostřední v blízkosti volební místnosti.

Rozhodnutí soudu je k dispozici na internetu.

Verdikt soudu by měl ukončit spory na mostecké radnici. Tam proti sobě po volbách stálo vítězné Sdružení Mostečané Mostu a bývalé vedení radnice v čele s primátorem Vladimírem Bártlem z ODS. Sdružení chtělo převzít moc na radnici ihned po volbách, primátor naopak nechtěl své místo uvolnit dříve, než soud rozhodne o stížnostech, jež byly na průběh mosteckých voleb podány.

Infobox
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Infobox

CO SE V MOSTĚ STALO

Sdružení Mostečané Mostu bylo v uplynulém volebním období s pěti křesly v opozici. Letos s více jak 33% hlasů volby vyhráli, získali 18 mandátů z 45 členného zastupitelstva. Spojili se s komunisty a zvolili se do čela radnice.

Ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem byly podány tři stížnosti na regulérnost voleb. Z toho dvě na nezákonnost volební kampaň vítězného sdružení. Soud rozhodne na konci příštího týdne.

Do té doby by podle šetření ministerstva vnitra měl město řídit dosavadní primátor Bártl. 

SMM ale rozhodnutí ministerstva odmítlo přijmout a požádalo soud o vydání předběžného opatření, to žádost zamítlo. SMM se proto dnes sejde se zástupci ostatních partají - včetně ODS, aby se dohodli na řešení patové situace. 

Bártl znovu odkládá schůzi zastupitelstva

Bártl  teď chce, aby se nové zastupitelstvo sešlo až po opakovaných volbách v části Mostu. "Situaci posuzovali naši právníci. Shodli se, že podle zákona o volbách do zastupitelstev nedojde při konání opakovaného hlasování ke zvolení zastupitelstva města," řekl dnes ČTK Bártl.

Opakované volby v chanovském sídlišti vyhlásí ministerstvo vnitra do 30 dnů po obdržení usnesení ústeckého krajského soudu.

Reportérka Aktuálně.cz se do Mostu v minulých dnech vypravila. Zjistila, proč je souboj o vedení města tak urputný. V Mostě je totiž opravdu, o co bojovat.

Stará sláva

Bývalo to jedno z pěti královských měst. Ze staré slávy zbyl jen kostel odsunutý za město. Poslední týdny žil Most povolebním skandálem, způsobeným primátorským schizmatem.

Na jednoho z primátorů se pasoval Vlastimil Vozka, podsaditý muž s mohutným knírkem. U píchaček dolu Centrum družně zdraví muže v zašpiněných šatech. Kožená bunda a masivní zlatý prsten však dávají tušit, že mezi dělníky nepatří. Je generálním ředitelem dolu Koh-i-noor.

Jeho sdružení Mostečané Mostu, složené z řady vlivných podnikatelů, ukázalo, že hlasy voličů se nemusí lákat na myšlenky a smělé plány, ale dají se koupit. Vozka a spol. rozdali na třináct tisíc losů slibujících výhru (nákupní poukazy do Tesca, kola, počítače a tři auta), ale pouze za předpokladu, že Mostečané Mostu volby vyhrají.

Ovlivnitelní Mostečané

Pohnutá historie ateistického "rudého severu" a specifické složení zdejších obyvatel bylo živnou půdou pro úspěch takovéto kampaně.

Mostečanům chybí kořeny. Místní hřbitov spíš připomíná golfové hřiště
Mostečanům chybí kořeny. Místní hřbitov spíš připomíná golfové hřiště | Foto: Ludvík Hradilek

"Žije tu hodně lidí, kteří tu nemají kořeny, přišli sem po odsunu Němců, anebo za prací v dolech," říká ředitel soukromé Vysoké školy finanční a správní v Mostě Jiří Švec. "Chybí vazba několika generací, ti lidé nemají k místu vztah a v podstatě je osud města nezajímá."

Po utlumovaní těžby a restrukturalizaci těžkého průmyslu má Most dlouhodobě nejvíce lidí bez práce, v říjnu jich bylo 16,7 procenta. Letos na sociálních dávkách vyplatil úřad práce o bezmála 12 milionů korun víc než loni.

V Mostě je zároveň také nejmenší procento lidí s vysokoškolským vzděláním.

"Z toho všeho vyplývá, proč taková situace nastala právě tady," říká ředitel Švec. "Voliči jsou snáze ovlivnitelní než jinde." 

Sliby z družstva 

Jako doklad nejlépe slouží letošní volby v Chánově. Ze zdejšího tisícihlavého sídliště, na kterém je téměř stoprocentní nezaměstnanost, přišlo minule volit jen něco málo přes procento lidí. Letos jich bylo o třicet procent víc a 98% z nich dalo svůj hlas sdružení Mostečané Mostu.

Chánov. Až příliš snadné místo pro získání volebních hlasů
Chánov. Až příliš snadné místo pro získání volebních hlasů | Foto: Aktuálně.cz

"Všichni jsou tady odkázáni na sociální dávky a je pro ně prvořadé něco získat," říká předseda tamního sdružení Dženo Arnošt Cína. "Nikdy jindy než před volbami se o tyto lidi politici nezajímají. Teď se jim hodili."

Pět členů sdružení včetně Vlastimila Vozky je také členy představenstva Stavebního bytového družstva Krušnohor, ve kterém bydlí skoro polovina obyvatel Mostu.

Sdružení před volbami slibovalo levnější vytápění bytů, spravedlivou privatizaci či svoz a likvidaci odpadu zdarma.

"Vím, že to v kampani sehrálo velkou roli, lidé mě díky mé funkci v družstvu dobře znají," říká Vlastimil Vozka.

Specifické město

Most má pro politiky významné lákadlo. Značnou sumu peněz a nebývalou možnost utvářet okolní krajinu k obrazu svému.

Jako jedno z mála měst může Most ukusovat z 15 miliard korun, které stát vyčlenil na zahlazení škod po důlní činnosti. Každoročně také do městské kasy přibývá odškodnění od Mostecké uhelné společnosti ve výši 5,5 milionu.

Dosavadní vedení města získalo z peněz určených na revitalizaci 800 milionů korun.  "V porovnání se čtyřiceti miliony, které máme na investice v rozpočtu, je to obrovská částka," říká dosluhující primátor Vladimír Bártl z ODS.

Město kromě těchto peněz získalo od státu ještě zadarmo pozemky o rozloze 800 hektarů.

Výsypka dolu Most nedaleko města. Ohromné plochy ladem ležící země čekají na investory
Výsypka dolu Most nedaleko města. Ohromné plochy ladem ležící země čekají na investory | Foto: Ludvík Hradilek

"Jsme specifické město se specifickými možnostmi," říká spokojeně Bártl. "Primátor našeho holandského partnerského města mi závidí, že máme možnost tady pořád vymýšlet něco nového."

V okolí Mostu za získané peníze už vznikl polygon na autodromu, hipodrom. V plánu je golfové hřiště, loděnice, westernové městečko nebo zmenšená replika zbouraného centra města.

Máslo na hlavě

Podle kritiků ale vedení Mostu hospodařilo poněkud svérázně. "Městu v podstatě vládly stavební firmy," říká Hana Jeníčková, bývalá náměstkyně a bývalá členka ODS, která se dnes spojila v koalici se SMM. Konkrétnější ale být nechce.

Malým příkladem ale může být například fakt, že na rekonstrukci parku vybralo město firmu jednoho ze zastupitelů za ODS Tomáše Kubala, Universal Most. Stavba, která měla stát šest milionů, se o polovinu předražila a město bez problémů přikleplo firmě dalších šest milionů. 

Stejně tak další ze zastupitelů Jaroslav Knorre získal od města zakázku na dodání nových kopírek mostecké radnici.

Příkladů je zdá se více než dost. Letos v létě například zastupitelé na radu odborných pracovníků města a primátora Bártla odsouhlasili ztrátový prodej akcií města v mostecké teplárně United Energy, aniž by proběhlo výběrové řízení. Škoda měla dosáhnout 22 milionů korun.

Policie v souvislosti s tímto obchodem stíhá skoro třetinu z pětačtyřiceti mosteckých zastupitelů, především členy rady a pracovní skupiny, která obchod připravovala, včetně Bártla. Hrozí jim až tříleté vězení.

Dalším z podezřelých kroků byl prodej pozemku v centru města. Bez výběrového řízení je prodala za dvacet milionů a z plánované dostavby historického náměstí nebude nic. Místo toho tam vyroste mnohapatrový obří bytový dům Odeon.

Miliardy k mání

Noví muži v mostecké politice, kteří se letos rozhodli udělat na radnici vítr, mají s ukusováním státních miliard své zkušenosti.

Dva představitelé Sdružení Mostečané Mostu jsou ve vedení firem, které se zabývají rekultivacemi.

Primátor, neprimátor Vlastmil Vozka. S čerpáním peněz si umí poradit
Primátor, neprimátor Vlastmil Vozka. S čerpáním peněz si umí poradit | Foto: Ludvík Hradilek

Šéf kandidátky Sdružení Mostečané mostu Vlastimil Vozka pracoval ve vedení Mostecké uhelné společnosti. Dnes je ředitelem firmy Důl Koh-i-noor, která rekultivuje krajinu například po bývalém dole Ležáky.

Arnošt Ševčík, další muž z kandidátky vítězného sdružení a člen KSČM je v dozorčí radě firmy, kterou vlastní Mostecká uhelná a která stejně jako předešlá vydělává na rekultivacích zdejší krajiny zmrzačené těžbou.

My víme, jak na to

Lídři Mostečanů Mostu se jako noví šéfové radnice na státní peníze chystají. 

"Nebojte, s tím si umíme poradit," říká Vlastimil Vozka na otázku, zda má představu, na jaké projekty by chtěl část z nabízených miliard získat. "Konkrétní plány vám neřeknu, ale určitě jsme připraveni čerpat."

Vítězové voleb vlastní bezmála polovinu všech bytů ve městě
Vítězové voleb vlastní bezmála polovinu všech bytů ve městě | Foto: Ludvík Hradilek
 

Adriana Krnáčová, ředitelka protikorupční organizace Transparency Interantional, je před nastupujícím vedením mostecké radnice ostražitá. 

"Pokud bychom nebyli v Česku, řeknu, že je dobře, že se dostanou do čela města lidé, kteří s mají s rekultivacemi zkušenost," říká. "Jsme ale v Česku, a tak zvedám varovný prst. Způsob, jakým vedli kampaň, svědčí o tom, že se chtějí dostat k penězům. Je velmi pravděpodobné, že připraví projekty, které budou šity jejich firmám na míru."

O konkrétních krocích, které na radnici chystá, Vlastimil Vozka mluvit nechce. "Máme připravené projekty na čerpání peněz. Ale jaké, to už nechte na nás."

Opatrný komunista

Mužem číslo dvě byl na kandidátce Mostečnů podnikatel Jiří Zelenka. Ten je jediným zveřejněným sponzorem kampaně. Z voleb si odnesl nejvíce preferenčních hlasů.

Na osobní schůzku však nemá čas. "Šel jsem do voleb, abych to naorganizoval tak, aby odešli ti, kteří tam seděli doteď," říká do telefonu. "Chtěli po mně úplatky, manipulovali s veřejnými zakázkami. O konkrétních věcech ale nechci mluvit, nemám pro to důkazy."

Vladimír Bártl je smutný, političtí rivalové mu zamkli kancelář
Vladimír Bártl je smutný, političtí rivalové mu zamkli kancelář | Foto: Ludvík Hradilek

Stejně tak skoupý je i na informace, kolik kampaň stála a kdo ji kromě něho sponzoroval. "Já jsem se podílel největší měrou, ale nevím, kolik to bylo," říká. "Nechci, aby mi někdo unesl dítě a vydíral mě. Když řeknu tu částku, uvidí, že jsem bohatý," vysvětluje muž, o němž je ve městě známo, že do voleb dal několik milionů korun. 

Vozka se zamyslí

Říci rovné slovo o nákladech kampaně odmítá i Vlastimil Vozka.

"Nevím, jaká to byla částka a jména těch ostatních sdělovat nemůžeme," říká. "Není to transparentní," přiznává. "Zvlášť, když chceme zprůhlednit systém na radnici. Budu se nad tím muset zamyslet."

Jediné, co byl zatím Vozka ochoten říct, že kampaň přišla na méně než 15 milionů. "Tolik to nebylo," říká. "Někdo do té sumy totiž započítal i třinácté platy, které pan Zelenka údajně slíbil svým zaměstnancům, pokud volby vyhraje," prozrazuje mimoděk další zákulisí úspěšné kampaně. 

Jiří Zelenka je odhalením této informace rozčilen. "Tak to ukončíme," říká do telefonu. "Není pravda, že bych si kupoval své zaměstnance," pokládá telefon.

Pro postoj, že s novináři nechce příliš komunikovat, má vysvětlení. "Jsou to chudáci, ti z místních novin," říká.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy