Policie podezírá Tluchoře z úplatkářství, řekl advokát

ČTK ČTK
13. 6. 2013 17:20
Dalšími činy jsou pletichy, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci
Petr Tluchoř (archivní foto).
Petr Tluchoř (archivní foto). | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policie podezírá bývalého poslance ODS Petra Tluchoře mimo jiné z úplatkářství v souvislosti s jeho odstoupením z Poslanecké sněmovny.

Dalšími činy, z nichž je Tluchoř podezřelý, jsou pletichy při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci.

Uvedl to jeho advokát Marek Nespala, potvrdil tak informace serveru Novinky.cz. Podle advokáta policie skutky jasně nekonkretizovala, a proto podezřením nerozumí.

Policie svá podezření údajně zmiňuje v odůvodnění příkazu k domovní prohlídce. "Je tam vymezeno několik obecných negativních okruhů od manipulace s veřejnými zakázkami v Praze až po snad převzetí nějakých výhod v souvislosti s odstoupením z funkce poslance, ale skutek není vymezený, uniká mi smysl," řekl obhájce. Policie údajně například neuvádí, kdo komu a co dal.

Advokát byl podle svých slov s Tluchořem několikrát v předešlých měsících u výslechu kvůli trestnímu oznámení advokáta Václava Lásky, které prověřovali policisté z Prahy 1.

"Mělo dojít k politické korupci, což je právní vymezení, které trestní zákoník nezná," dodal Nespala. Tluchoř prý s policií spolupracoval a vše se "vyčerpávajícím způsobem vysvětlilo". Není mu tedy jasné, o co se nyní jedná.

Zadržení Tluchoře je součástí rozsáhlé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jehož policisté zasahovali na Úřadu vlády, ministerstvu obrany, na pražském magistrátu a několika dalších místech. Na informace jsou detektivové skoupí.

Podle médií je kromě Tluchoře zadržený exposlanec a exministr Ivan Fuksa (ODS), ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová či exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník.

Tluchoř ve sněmovně zasedl jako náhradník v roce 2004, od září 2006 řídil poslanecký klub ODS. Jako poslanec se v roce 2010 stal členem správní rady VZP. V květnu 2011 Tluchoř neobhájil funkci předsedy klubu, kterým se tehdy stal Zbyněk Stanjura. Tluchoře před volbou kritizoval premiér a předseda ODS Petr Nečas a vyzval ho, aby nekandidoval.

Na jaře 2011 jej Věci veřejné obvinily z toho, že pomáhal připravovat puč uvnitř jejich strany, což odmítl. Loni se profiloval jako jeden z hlavních vnitrostranických kritiků premiéra Nečase. Na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem.

Po odchodu ze sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku uvedl, že pracuje jako konzultant.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy