Podvod v ordinaci? Falešné výkony se odhalí málokdy

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
20. 3. 2008 16:30
Pojišťovny přitom přichází o desítky milionů ročně
Lékařka si prý účtovala výkony, které neprovedla
Lékařka si prý účtovala výkony, které neprovedla | Foto: Ondřej Besperát

Zlín - Lékařka ze Zlína čelí obvinění, že od pojišťoven účtovala peníze za zákroky, které nikdy neudělala. Kriminalisté tvrdí, že to tak udělala minimálně u osmi pacientů a obrala tím pojišťovny o čtyřicet tisíc korun.

Zástupci pojišťoven, profesních a pacientských organizací Aktuálně.cz potvrdili, že podobné případy se stávají. Odhalení se ovšem týká jen zlomku z nich.

Na skutečnost, že plicní lékařka Ivana Bočevová zřejmě vykazuje pojišťovnám fiktivní výkony, upozornila loni v srpnu MF DNES.

"Po zveřejnění jednoho případu v médiích jsme obdrželi seznam pacientů a fiktivních výkonů," uvedla mluvčí zlínských policistů Jana Bartíková. Za podvod může soud ženu poslat až na tři roky do vězení.

"Tu a tam se o takovém případu dozvídáme," tvrdí vicprezident Svazu pacientů Josef Mrázek. Že lékaři někdy podvádějí, potvrdil i Svaz českých pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Nejznámější případ, kdy si lékař za výkony neoprávněně naúčtoval téměř milion korun, se stal na Prachaticku. Šestapadesátiletý lékař vinu popíral.

Nakonec se zastřelil přímo před pracovnicí prachatické pobočky VZP. Také plicní lékařka Bočevová úmyslné pochybení odmítá.

Ročně desítky milionů

Jen VZP ročně za chyby ve vykazování chybí desítky milionů korun.

"Často se ovšem jedná spíše o nepochopení zásad vykazování péče, různé překlepy a administrativní chyby v číslech pojištěnců a podobně. Úmyslné podvody tvoří jen nepatrný zlomek z těchto případů," uvedl mluvčí pojišťovny Jiří Rod.

Ovšem z tohoto zlomku se zřejmě také jen na menšinu podvodů nakonec přijde. Pokud chybu neodhalí revizní lékař, jediným žalobcem může být pacient, který si nechá udělat u své pojišťovny seznam výkonů.

A takových moc není. "Pacient musí  počítat s tím, že bude muset poskytnout svědectví. To je kámen úrazu. Pouze zlomek takovýchto případů se dotáhne do konce," míní výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

"Navíc lékaři mají důvěru svých pacientů, kteří o nějakém podvodu nepřemýšlejí," dodal.

Pacienti lékařům věří. Nekontrolují je
Pacienti lékařům věří. Nekontrolují je | Foto: Ludvík Hradilek

Lékaře kontroly urážejí

Svaz proto uvažuje o návrhu zákona, podle kterého by pacienti před odchodem z ordinace podepsali, jakým výkonům se u lékaře podrobili. "Potíž je v tom, že poctiví lékaři tento návrh považují za projev nedůvěry," dodal Mrázek.

Opatření proti nepoctivým lékařům zvažuje i VZP. Původně chtěla už letos začít lidem posílat pravidelné zjednodušené roční výpisy. "Situaci vyhodnocujeme. Chceme, aby náš postup byl především účelný a zároveň ekonomicky efektivní," sdělil mluvčí Rod.

Zatím můžou lidé alespoň jednou ročně o výpis sami požádat. Dostanou ho zdarma.

"Najdou v něm jména lékařů, seznam provedených úkonů, jejich cenu či bodové ohodnocení, úhradu léčiv nebo zdravotnických pomůcek za posledních dvanáct měsíců," dodal Rod.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy