Nejvyšší ústavní činitelé Německa včetně prezidenta a kancléře dnes uctili památku obětí druhé světové války. Krátce před polednem položili věnce v ústřední pietní hale na berlínské třídě Unter den Linden. Předtím se společně zúčastnili ekumenické bohoslužby. Po kladení věnců je čeká pietní ceremonie ve Spolkovém sněmu.
Je správné, že se Česko staví za práva Ukrajiny napadené Ruskem, totéž očekávalo od svých spojenců v roce 1938, když čelilo požadavkům nacistického Německa. U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to dnes na pražském Vítkově řekl prezident Petr Pavel. Zdůraznil, že si všichni padlí v boji proti nacismu zaslouží respekt, zároveň ale je třeba připomínat, že země osvobozené Sovětským svazem se dostaly pod vliv jiného autoritářského režimu. Ocenil také nasazení Čechů do boje proti nacismu.
Slavnostního ceremoniálu na Vítkově se zúčastnili politici, vojáci, zástupci veteránských spolků či sokolové. Ceremoniál sledovaly stovky diváků, jeden z nich ještě před začátkem zkolaboval. Pavlův projev se pokusili narušit aktivisté s palestinskou vlajkou, vojenská policie je odvedla mimo prostory památníku. Zhruba třičtvrtěhodinový ceremoniál zahájila česká hymna, v jeho závěru nad památníkem přeletěly stíhačky a vojenské vrtulníky.
Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Oznámil to během čtvrteční rozpravy Evropského parlamentu. Moskevských oslav se má podle médií zúčastnit pět členů EP: dva z Německa a po jednom z Česka, Slovenska a Kypru, dosud však byla známá jména jen německých europoslanců Michaela von der Schulenburga a Ruth Firmenichové z levicové strany Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW).
Prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) a další politici si společně s představiteli armády připomínají na pražském Vítkově 80. výročí konce druhé světové války. Slavnostní nástup zahájila česká hymna, následně politici na dvoře národního památníku položili věnce připomínající válečné padlé. Prezident při ceremoniálu vystoupí s projevem.
Kromě prezidenta a premiéra se vzpomínkového ceremoniálu účastní předsedové obou komor Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) či náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Historické události si přišly připomenout také desítky lidí, podle zpravodaje ČTK na místě jeden z diváků ještě před zahájením ceremoniálu zkolaboval.
Slavnostní shromáždění na Vítkově je hlavní oficiální vzpomínkovou akcí k 80. výročí konce války. Kromě toho organizace Paměť národa pořádá vzpomínky na více než stovce míst republiky, politici a zástupci lidskoprávních organizací se v centru Prahy zúčastní happeningu Nezapomeňme 80, demonstrace pořádají i opoziční strany či neparlamentní protivládní uskupení.
Zprávy z čtvrtka 8. května