OECD: Vláda málo informuje o právních aspektech korupce

ČTK ČTK
27. 3. 2013 22:21
Organizace Česku doporučila, aby státní zástupci měli zaručenu větší nezávislost

Praha - V boji proti korupci by česká vláda měla podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšit informovanost o právních aspektech podplácení s mezinárodním dosahem.

Doporučení je v nově vydané zprávě OECD zaměřené na tuto formu úplatkářství. Podle zprávy je překážkou boje proti korupci nízká znalost právních aspektů podplácení.

O zprávě informoval  programový ředitel Transparency International (TI) ČR Radim Bureš.

Povědomí o otázkách trestního postihu je podle zprávy v Česku nízké navzdory nedávnému přijetí zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, z níž vyplývá odpovědnost českých firem za toto trestní jednání.

Po schválení zákona nabídla OECD řadě českých firem konzultaci odborníků, kteří navštívili ČR loni v říjnu. Žádná neměla zájem.

Pracovní skupina OECD Česku doporučila, aby státní zástupci měli zaručenou větší nezávislost.

Musí také být jasné, že policie a státní zástupci nesmějí odložit případ podplácení v souvislosti se zahraničím, ani když je ve hře národní ekonomický zájem, vztahy s jinými státy a identita osoby, která figuruje ve vyšetřování a stíhání v úplatkářské kauze s mezinárodním dosahem.

OECD dále doporučuje přijmout zákon na ochranu whistleblowerů, tedy lidí, kteří upozorní na nezákonné praktiky na pracovišti.

 "Všechna doporučení souzní s tím, co požaduje TI, jsou také součástí projektu Rekonstrukce státu, jehož se účastníme," uvedl Bureš.

Zpráva OECD ocenila pozitivní posun v boji proti tomuto druhu úplatkářství v ČR, vidí ho zejména v přijetí zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Kladně hodnotí zavedení jasné institucionální struktury pro stíhání a vyšetřování těchto kauz.

Vyzdvihuje fakt, že vyšetřovatelé a státní zástupci jsou dobře vybaveni pro řešení těchto případů.

Pracovní skupina OECD pochválila vstřícný postoj ČR k efektivnímu zabavování výnosů z trestné činnosti, který se projevuje v prudkém nárůstu konfiskací výnosů v domácích úplatkářských kauzách.

V pracovní skupině OECD, která se věnuje boji proti úplatkářství, je 34 zástupců členských zemí OECD a Argentiny, Brazílie, Bulharska, Kolumbie, Ruska a Jižní Afriky.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy