Na pražském bubenském nádraží vznikne Centrum paměti a dialogu, připomene holokaust

Na pražském bubenském nádraží vznikne Centrum paměti a dialogu, připomene holokaust
Pohled z Bubenské ulice.
Nová podoba Památníku ticha se sochou Brána nenávratna od sochaře Aleše Veselého.
V prosinci roku 2021 připravili architekti ARN STUDIA vizualizace koordinační studie bezprostředního okolí nádraží Bubny.
Nové a mnohem větší nádraží Praha-Bubny, které vyrostlo u Negrelliho viaduktu, začne fungovat 1. srpna, kdy se tam rozjedou vlaky. Zobrazit 5 fotografií
Foto: Památník ticha
ČTK Martin Sluka ČTK, Martin Sluka
před 5 hodinami
Správa železnic v pondělí zahájila revitalizaci nádraží Praha-Bubny a proměnu na Centrum paměti a dialogu Bubny. Stavba má trvat do března 2027. Přestavba původní nádraží rozšíří, zároveň má zachovat jeho charakteristické prvky a vytvořit vizuální kontrast mezi starým a novým. Z budovy by se měla stát vzdělávací instituce, která uchovává paměť obětí holokaustu.

Na pondělním zahájení přestavby přednesl modlitbu židovský kantor Rafael Rod, zahájení se také zúčastnila velvyslankyně Izraele Anna Azariová. Na základní kámen poklepali ministři kultury Martin Baxa a dopravy Martin Kupka (oba za ODS), šéf Správy železnic Jiří Svoboda nebo ředitelka budoucího Centra paměti a dialogu Pavlína Šulcová.

Společnost Metrostav má stavět do března 2027, v soutěži uspěla s nabídkou necelých 187 milionů korun bez DPH. Podle dřívějších informací centrum vznikne vedle výstavních sálů a multifunkčních prostor také kavárna, počítá se s oživením přilehlého veřejného prostranství.

"Holokaustu předcházely roky nenávisti, polarizace a postupného rozkladu demokratických hodnot. Právě proto je tak důležité mít místo, kde si tyto souvislosti můžeme připomínat a učit se z nich," řekl Baxa. Podle Kupky bude místo rušné i kvůli blízkému novému terminálu, který začne fungovat 1. srpna.

Proměnu původního bubenského nádraží navrhl královéhradecký ateliér ARN Studio, který vedou architekti Jiří a Michal Krejčíkovi. Návrh zvítězil v architektonické soutěži a vznikl na objednávku původní organizace Památník ticha, kterou ministerstvo kultury loni transformovalo na CPDB a změnilo její vedení.

Správa železnic stavbu bude podle Svobody řídit po projektové a stavební stránce. Finance na rekonstrukci půjdou z peněz ministerstva kultury. Vláda projekt schválila na konci února.

Místu bude nadále vévodit monument sochaře Aleše Veselého Brána nenávratna. Železniční kolej zdvižená k nebi symbolizuje někdejší utrpení a poslední cestu lidí mířících do transportů. Zesnulý Veselý monument k nádraží instaloval s pomocí ředitele Památníku ticha Pavla Štingla před deseti lety, na jaře 2015.

U nádraží přestaly stavět vlaky na přelomu let 2022 a 2023, kdy začala modernizace trati na Kladno. Vlaky tam jezdily nepřetržitě od roku 1868, současná nádražní budova, jíž procházeli lidé do transportů, je z roku 1923.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy