Praha - Vyrábíte s ohledem na přírodu? I na to se ptají ministerští úředníci, když od firem nakupují nábytek nebo papíry. A stále častěji.
Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes projednala vláda. Každoroční evidenci o tom, jak resorty zohledňují ekologickou kvalitu nakupovaných výrobků, například podle ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek (EŠV), předložilo ministerstvo životního prostředí.
Rok od roku víc
Ukazuje se, že objem nákupu těchto výrobků na českých úřadech rok od roku stoupá. Jen centrální orgány státní správy pořídily v roce 2006 výrobky s ekoznačkou za 242 miliony koruny. To znamená, že ve srovnání s rokem 2005 utratily za ekologické výrobky o 100 milionů korun více.
Podle analýzy zůstává celkový pobjem nákupů stejný, roste ale především podíl ekologicky šetrných produktů. Důvodem je také nový zákon o veřejných zakázkách, který umožnil více při zadávání výběrových řízení uplatnit ekologická kritéria.
Nejčastěji stát nakupuje "zelený" kancelářský nábytek a papírenské výrobky (18 procent) a také výpočetní techniku se značkou Energy star (15 procent).
Jak to chodí v EU
Tzv. "zelené veřejné zakázky" (green public procurement) jsou podle odborníků zásadná z hlediska životního prostředí a prosperity moderního a environmentální šetrného průmyslu. Například v zemích EU tvoří nákupy a další zakázky veřejné zprávy až 17 procent HDP. Pro trh s "zelenými" výrobky a technologiemi je tak chování veřejné správy důležité.
Na českém trhu jsou již stovky výrobků a služeb, které mají právo nosit českou či evropskou ekoznačku.
Už od roku 1994 existuje ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek, určená pro produkty, které ve své kategorii kromě běžných požadavků na kvalitu splňují ještě navíc další environmentální kritéria.
Od roku 2006 přibyla navíc nová ekoznačka Ekologicky šetrná služba, která je u nás zatím určena pro hotely, kempy a školy. Čeští podnikatelé také využívají evropskou ekoznačku The Flower, která je významná především pro exportéry či podnikatele v cestovním ruchu.