Praha, Hradec Králové - Ministerstvo zdravotnictví nebude rušit linku 155, jak se původně po nástupu "evropské" 112 zamýšlelo, změní se však její organizace.
V budoucnu se operátoři na lince budou zabývat pouze akutními případy. Neakutní hovory přepojí dalším zdravotníkům, kteří lidem poradí, jak problém vyřešit a na koho se mají dále obrátit.
O rušení linky 155 uvažovalo ministerstvo informatiky. Nyní je jasné, že linka 155 bude fungovat dál. Naopak zrušeno bylo ministerstvo informatiky.
Lékaři navíc doporučují: Ve většině případů je lepší volat linku 155, je to totiž rychlejší.
Kam k lékaři? Poradí na telefonu
Kam volat?
- 155 volejte, pokud potřebujete rychlé lékařské ošetření
- 112 volejte při katastrofách, velkých dopravních nehodách nebo když potřebujete hasiče
- 112 díky znalosti jazyku operátorů lépe využijí cizinci
Organizace záchranné služby se přesto změní.
Pilotní projekt už funguje v Královéhradeckém kraji. Vytvořeno bylo krajské zdravotnické operační středisko, kam směřují všechny hovory. Vyškolený zdravotník vyhodnotí, zda na místo události ihned pošle záchranku, nebo předá neakutní hovor pracovníkům v jednotlivých oblastech kraje.
"Oblastní střediska pak fungují jako informační centra. Zdravotník, který zná místní situaci, poradí lidem například ke komu s daným zdravotním problémem jít," vysvětluje hlavní lékař krajské záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.
Podle něj nový způsob výrazně ulehčil práci zdravotníkům na lince 155, kteří se mohou lépe soustředit na vyřizování akutních případů.
Při neakutních případech lékaři doporučují volat přímo do regionálních poboček záchranné služby a nezatěžovat personál hlavního střediska. "Podařilo se nám zajistit jednotné číslo 841 155 155 pro celý kraj, kam mohou volat lidé pro lékařskou radu v neakutních případech," říká záchranář Mašek.
V Královéhradeckém kraji loni pracovníci linky 155 přijali 80 000 hovorů. Záchranka či vrtulník však vyrazily jen v 30 tisících případů.
Přibližně dvě třetiny telefonátů směřujících na záchranou službu tedy nevyžadují okamžitý výjezd záchranky.
Změny i v dalších krajích
Podobným způsob organizace záchranek jako v Královéhradeckém kraji funguje například ve Španělsku nebo severských zemích.
Ministerstvo zdravotnictví bude usilovat, aby taková organizace záchranné služby fungovala v celém Česku. "Důvodem je rostoucí počet neakutních hovorů, které zatěžují personál. Zákon však nový způsob organizace nebude jednotlivým krajům přikazovat," říká ředitelka Odboru krizové připravenosti ministerstva zdravotnictví Dana Hlaváčková.
V následujících letech dojde k dalšímu rozvoji poradenských lékařských služeb. "Do budoucna by mělo dojít k pevnější spolupráci záchranek s lokálními institucemi, které poskytují třeba psychologickou a sociální péči," říká Dana Hlaváčková.
155, nebo 112?
V současné době mohou lidé k přivolání záchranky využít dvou linek - tradiční 155 a celoevropské 112.
Přivolání sanitky je podle záchranářů rychlejší prostřednictvím linky 155.
Zatímco na lince 155 zvedne telefon školený zdravotník, linku 112 provozují hasiči. Příslušný operátor bez zdravotnického vzdělání musí hovor vyhodnotit a předat dál. "Prodlení může být jednu i dvě minuty," říká lékař záchranné služby Jiří Mašek.
Spory o tom, jak mají linky fungovat, se vyhrotily loni v létě, kdy se u Zdib u Prahy stala tragická dopravní nehoda linkového autobusu.
Linku 155 by proto měli využívat lidé, kteří potřebují akutní lékařské ošetření. Naopak volat 112 je lepší v případech velkých dopravních nehod, mimořádných událostí či katastrof, protože na lince 112 zajistí rychlou koordinaci všech složek záchranného systému.