Třicet let Česka: Máme lepší vzduch, ale méně ptactva. Lesy ohrožuje kůrovec i klima

Jana Václavíková Jana Václavíková
9. 7. 2023 11:25
Za posledních třicet let udělalo Česko pokroky v tom, jak se stará o kvalitu vodních toků nebo jak nakládá s odpady. Výrazně ale pokleslo množství ptactva v krajině. Proměny životního prostředí od roku 1993 do současnosti zmapovala Česká informační agentura životního prostředí (Cenia).
Ulice Bulovka, jež vede dolů k řece: skočíte o století zpět, ale tehdy tam asi nebyl tak strašný bordel.
Ulice Bulovka, jež vede dolů k řece: skočíte o století zpět, ale tehdy tam asi nebyl tak strašný bordel. | Foto: Martin Fendrych

Odpady

Riziko pro ekosystémy i lidské zdraví představují také odpady. Při jejich produkci nebo nakládání s nimi mohou unikat do prostředí znečišťující látky, které mohou prostřednictvím potravního řetězce ohrozit lidské zdraví. Na začátku 90. let existovalo v Česku více než šest tisíc nezabezpečených a černých skládek, zlom přišel až s prvním zákonem o odpadech v roce 1991 - ten zakazoval ukládání odpadu na nezabezpečených skládkách nebo nařídil třídění odpadů. 

Množství a velikost skládek postupně ubývá, z více než 15 tisíc hektarů v roce 1990 na téměř šest tisíc hektarů v 2018. Skládkování tedy jako problém v Česku přetrvává, situace se však zlepšuje s tím, jak se rozvinul systém třídění a také s lepším zabezpečením skládek, které tak méně ohrožují životní prostředí.

Více o tématu:

 

Právě se děje

Další zprávy