Přibližně polovinu tvoří organizované dobrovolnictví, druhou polovinu pak neformální přímá pomoc, kterou si lidé domlouvají sami. Je to například výpomoc sousedům, hlídání dětí známému, venčení psů, úklid přírody, doprovod seniora k lékaři či nákup pro někoho s omezenou pohyblivostí.
"Ve výzkumu používáme širokou definici dobrovolnické práce jako práce bez nároku na odměnu, kterou člověk vykonává ve prospěch někoho, kdo není členem jeho rodiny ani domácnosti," uvedl ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák.
Výzkum se vedle dobrovolnictví věnoval také dárcovství a postoji veřejnosti k solidaritě. Ústav zjistil, že v roce 2023 firmy a lidé darovali téměř 21 miliard korun, což odpovídá asi 0,3 procenta HDP. Z toho více než šest miliard připadá na firmy a více než 14 miliard na fyzické osoby. Ze druhé jmenované částky je přibližně šest miliard uplatněno v daňových přiznáních a skoro osm miliard je darováno lidmi, kteří svůj dar v daňovém přiznání za účelem slevy na dani nikdy neuplatní.
"Zdá se, že řada lidí neuplatňuje ani dary, které by uplatnit mohli, ať už z přesvědčení nebo z neznalosti, že to je vůbec možné. Mnoho dárců také není ekonomicky aktivních, typicky asi dva a půl miliónu seniorů, takže jejich dary se v přiznáních také nikdy neobjeví," podotkl Mazák.
Určitým paradoxem podle výzkumníků je, že ačkoliv si lidé velmi váží hodnoty solidarity a pomáhání si, panuje mezi obyvateli Česka nízká důvěra. S výrokem, že "úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o nejslabší" souhlasí 70 procent lidí a ještě více lidí, 74 procent, se pak hlásí k myšlence, že "lidé by si měli pomáhat, i když z toho nemají přímý prospěch".
Zároveň ale v české společnosti přetrvává velmi nízká míra důvěry v ostatní. Podle ústavu si jen pětina lidí myslí, že většině lidí lze důvěřovat. "Tento rozpor může snižovat ochotu lidí zapojit se do dárcovství nebo dobrovolnictví, zejména pokud mají obavu, že jejich pomoc nebude využita správně nebo bude zneužita," uvedli autoři průzkumu.
Výstupem výzkumu je i takzvaný Index solidarity, měřítko dobročinnosti české společnosti, které STEM plánuje vydávat každoročně a sledovat tak trendy v dobrovolnictví a dárcovství. K indexu ústav spustil také samostatnou webovou stránku. Index kombinuje chování na poli dobrovolnictví, darování, ale i postojů k solidaritě. Primárně vzniká na škále od nuly do pěti, podle STEM je první průměrná hodnota indexu v populaci 1,97, v přepočtu na procenta to odpovídá 39,4 procenta.
Výzkum se konal od 14. až 25. listopadu 2024, zúčastnilo se ho zhruba dva tisíce obyvatel České republiky starších 18 let.