Inzeráty na smrtící drogy se objevují na australském fóru o sportovním rybolovu, singapurském webu s nemovitostmi, ale i na sociálních sítích, popisují investigativní novináři skupiny Bellingcat. Prodejci návykových látek svou nabídkou doslova zaplavují internet. Inzeráty se ale objevují i na českých inzertních portálech, například na webu, který se věnuje turistice. Prodejci využívají toho, že zde diskuse a příspěvky mnohdy nejsou nijak pečlivě moderované.
"Deset let zkušeností v oboru. Naše společnost se zaměřuje na vývoz a distribuci chemických výrobků," píše se anglicky například v jednom z inzerátů, který redakce dohledala. Nabídky, které se na běžném, "povrchovém" internetu objevují, potenciálního kupce zavedou na šifrované platformy. Zde pak probíhá samotný prodej. V nabídce se objevuje i nitazen a spirochlorphin. Jde o látky, před kterými varuje i česká policie. Syntetické opiáty, tedy tlumící drogy, kam látky spadají, jsou zodpovědné za několik nedávných úmrtí v Česku.
Jelikož je látka velmi koncentrovaná, uživatelé se velmi snadno předávkují. Jak upozorňuje policie, ke smrti může stačit i mikroskopické množství. Obě látky jsou tak několikanásobně silnější než známý fentanyl. Minimální množství účinné látky je pro prodejce výhodné. Čím méně látky stačí k dosažení kýženého efektu, tím snadnější je ji převážet. A prodejci je většinou posílají běžnou poštou. "Zdrojovými zeměmi syntetických opioidů nebo látek k jejich výrobě je Čína a Indie," uvádí k původu látek kriminalisté.
Na asijský původ nebezpečných látek, konkrétně nitazenů, upozorňují i novináři skupiny Belligcat. Dodavatelé návykových látek jsou podle nich mnohdy čínské společnosti. "Prodejci se schovávají za neprůhledné obchodní struktury: pravidelně mění adresy, používají více e-mailů a telefonních čísel a udržují kontakt prostřednictvím platforem pro zasílání zpráv, jako je Telegram," popisují investigativci. Prodejci ale zároveň provozují i e-shopy, kde látky otevřeně inzerují. Některé tyto weby dohledalo i Aktuálně.cz. Například látka spirochlorphin je zde inzerována jako lék proti úzkosti, bolesti a nespavosti. "Uklidní vás, uvolní a zbaví fyzické bolesti," píše prodejce.
Návykové látky pak po celém světě distribuují mnohdy legálně vyhlížející společnosti. Jde například o firmu Jiangsu Bangdeya New Material Technology, která ve Spojených státech podléhá sankcím za dovoz syntetických drog. Látky, které podobné společnosti dodávají, jsou ale mnohdy legální. Respektive je ještě úřady nestihly zakázat. Když je pak droga zakázána, firmy jednoduše začnou prodávat jen mírně pozměněnou látku se stejným efektem. Jak zmiňují novináři, balíčky s látkami ze skupiny nitazenů se do Evropy z Číny dostávají běžnými zásilkovými službami.
Potvrzuje to i prodejce s hongkongským telefonním číslem, kterého přes sociální síť Telegram už dříve kontaktoval reportér Aktuálně.cz. Za několik miligramů spirochlorphinu požadoval v přepočtu přes čtyři tisíce korun. "Posíláme expresně od dveří ke dveřím," popisoval reportérovi, který vystupoval jako zájemce o koupi. Látky jsou tedy posílány přímo od prodejce k zákazníkovi bez nadbytečných prostředníků.
Potvrzují to i nálezy celníků po celé Evropě, které novináři zmiňují. Například balíček, který obsahoval 49 gramů isotonitazenu, tedy jednu z variant nebezpečné látky, celníci zadrželi ve Stockholmu, kam byl přepraven kurýrní službou ze Šanghaje. S tím, že část produktů na místo nedorazí, prodejci zřejmě počítají. Například jeden z e-shopů prodávající spirochlorphin, který dohledal reportér Aktuálně.cz, na svém webu upozorňuje, že nevrací peníze, pokud byl balíček "konfiskován" po cestě, což zřejmě znamená, že jej zachytili celníci či policie. Web je provozován z Číny a kontaktní telefon na osobu, která web spravuje, má čínskou předvolbu.
"Čínské subjekty již dříve sehrály klíčovou roli v masivním rozšíření známějšího syntetického opioidu fentanylu, v souvislosti s nímž se v USA hovoří o epidemii," uvádí česká organizace Sinopsis, která se asijskou zemí zabývá. Nové syntetické drogy podle ní ale v současnosti fentanyl na černém trhu vytlačují. "Na nátlak Spojených států Čína sice už v roce 2019 zakázala všechny varianty fentanylu, vymáhání tohoto zákazu v praxi je však neefektivní. Fentanyl původem z Číny se dál různými způsoby dostává na světové trhy, v případě Spojených států přes Mexiko a Kanadu," dodává organizace.