Čeští generálové často končili na popravišti nebo ve vězení. Další se zaprodali zlu

Pavel Švec Pavel Švec, Petr Buchta
6. 2. 2021 17:02
Jak se v roce 1968 mohl z nedotknutelného komunistického generála Jana Šejny stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Václava Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Martina Dzúra normalizátor? Pozoruhodné osudy generálů v klíčových okamžicích historie ukazuje nový dokumentární seriál České televize. Zde jsou příběhy sedmnácti z nich. A rozhovor s dramaturgem dokumentu.
Sergěj Ingr
Sergěj Ingr | Foto: Armáda ČR

generál Sergěj Ingr

Krátce po nacistické okupaci Československa odešel do zahraničí. Jako ministr národní obrany československé exilové vlády v Londýně organizoval budování našich jednotek ve Velké Británii. Mezitím se snažil zabránit rostoucímu vlivu komunistů v naší jednotce v Sovětském svazu.

Na konci války se stejně jako František Moravec z úst prezidenta Edvarda Beneše dozvěděl, že jeho postavení po válce asi nebude takové, jaké by očekával. Po návratu do vlasti byl novým ministrem národní obrany Ludvíkem Svobodou poslán na zdravotní dovolenou. V roce 1947 se stal mimořádným velvyslancem v Haagu. Po komunistickém puči zůstal v exilu. Zemřel na infarkt v Paříži. 

 

Právě se děje

Další zprávy