Praha- Spojení firem a škol vysílajících stážisty brzdí hlavně byrokracie. Ukázal to průzkum, který provedl Dům zahraničních služeb (DZS).
Spolupráci má proto nastartovat nový evropský systém ECVET, žáci by tak měli mít praxi a zahraniční zkušenosti. Kromě byrokracie si ale studenti i podniky stěžovali i na nedostatek peněz a pracovníků na zajištění stáží.
V průzkumu odpovídalo 137 odborných škol a 70 zaměstnavatelů. Na stáže do Česka, ale i do zahraničí vysílají své žáky asi tři čtvrtiny škol. "
Jako největší problém se ukázaly administrativní náročnost (62 procent), malá jazyková vybavenost vysílaných osob (58 procent) a finanční náročnost (54 procent)," uvedl DZS nejčastěji zmiňované překážky.
Firmám se nabírat stážisty nechce, je to personální zátěž
Necelá pětina škol označila jako problém také nechuť stážistů cestovat a neochotu zaměstnavatelů přijímat stážisty.
Při přijímání studentů uvedlo 30 procent zaměstnavatelů jako překážku personální zátěž, musejí totiž vyčlenit pracovníka, který se bude stážistovi věnovat.
Propojit firmy a školy by měl pomoci systém ECVET. Školám a podnikům by měl pomoci upřesnit obsah stáže a snížit administrativu spojenou s přijetím studenta na praxi.
To, co se žáci učí ve škole, totiž podle 84 procent zaměstnavatelů neodpovídá požadavkům na trhu práce. Podle poloviny dotázaných škol jsou ale výuka a praxe v souladu.
Více než polovina firem také uvedla, že při náboru nových pracovníků přihlíží k tomu, jestli byl uchazeč na zahraničním studijním pobytu nebo na praxi v daném oboru.