Praha - Některé politické strany a hnutí měly opět nedostatky ve svých loňských výročních finančních zprávách. Šlo například o neúplnou identifikaci dárců, nepřesně zapsané dary nebo chybějící zákonem požadované náležitosti.
Zprávami se zabýval sněmovní kontrolní výbor. Podle zpravodaje k tomuto bodu Vladimíra Koníčka (KSČM) je zatím možné říci, že úplné zprávy předložilo 83 stran a hnutí.
Včas dorazilo 102 zpráv. Výbor projednávání přerušil a své rozhodnutí o tom, které zprávy byly, či nebyly v pořádku, vydá zřejmě 7. května.
Do sněmovny dorazila i jedna zpráva od politické strany, která nebyla na seznamu ministerstva vnitra. Šlo o hnutí Pro sport a zdraví vedené exministrem školství Josefem Dobešem, které se zaregistrovalo až koncem prosince.
Výbor si proto od vnitra vyžádal aktualizovaný seznam stran a hnutí. Podle dosavadních informací působilo v Česku 184 stran, nyní je jich zřejmě o jednu víc.
Paroubkova strana neuvedla nic, co požaduje zákon
Například Národní socialisté - Levice 21. století, kterým předsedá Jiří Paroubek, neuvedli data narození dárců a u jejich adres uvedli jen město a nikoli ulici.
Podle Koníčka je u dárců napsáno například jen "Petr Benda, Teplice". Česká strana národně sociální podle Koníčka předložila jen jednu stránku formátu A4, kde popisuje svoji činnost, ale neuvedla nic z toho, co požaduje zákon.
"Takže taková výroční zpráva by byla opět prohlášena za neúplnou," podotkl.
Nezávislí demokraté, jimž předsedá někdejší šéf TV Nova Vladimír Železný, mají jako jediná strana výrok auditora s výhradou. "Takovou zprávu musíme označit jako neúplnou," podotkl Koníček.
V případě ODS prý neodpovídá u čtyřech darovacích smluv částka vyjádřená číslem částce vypsané slovy. Například dar představoval 1,4 milionu korun, ale slovy bylo uvedeno milion a čtyři sta korun.
LIDEM: nesrovnalost ve výši 11 haléřů
U nejmenší vládní strany LIDEM představovala nesrovnalost ve výkazu darů 11 haléřů.
ČSSD uvedla, že působí v režimu normální činnosti, ale na seznamu ministerstva vnitra stojí, že je v insolvenčním řízení. Poslanec ČSSD Václav Votava to vysvětlil tak, že loni 30. října byl na stranu podán insolvenční návrh, ale soud ho poté odmítl.
Šlo o návrh právníka Zdeňka Altnera, v němž se mimo jiné dožadoval zaplacení údajného dluhu, který prý včetně jistiny i úroků přesahuje 250 milionů korun. Podle soudu ale předložený návrh neobsahoval veškeré náležitosti.
Strana TOP 09 uvedla dary od firem v objemu 16,655 milionu korun, ale na svém webu má v přehledu darů částku o 145 000 korun nižší. Starostové a nezávislí uvedli u dárců z řad fyzických osob rodná čísla místo data narození.
Ve finančních zprávách strany a hnutí informují o svém hospodaření za předchozí rok. Uvádějí například objemy darů od občanů i firem, o výdajích, státních příspěvcích a musí také předložit zprávu auditora.
Výbor projednávání zpráv přerušil, nyní si je rozeberou jeho jednotliví členové a budou se jim věnovat podrobně, aby připravili doporučení pro sněmovnu. Sněmovna by se jím mohla zabývat už v květnu.