Exšéf policie se škraloupy změnil pozici. Zastupuje Česko u "pohraničního" Frontexu

ČTK ČTK
před 6 hodinami
Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž). Uvedl to ve středu server Seznam Zprávy.
Bývalý policejní prezident Vladislav Husák.
Bývalý policejní prezident Vladislav Husák. | Foto: ČTK

Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Komisi v tendru podle mluvčího přesvědčily třeba Husákovy "zkušenosti s reprezentací policie". Husák musel v minulosti opustit několik postů u policie po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.

Nynější policejní prezident Martin Vondrášek vyslal Husáka na novou pozici styčného důstojníka u Frontexu v polovině dubna. Ve Varšavě, kde agentura sídlí, by měl Husák působit dva roky s možností prodloužení o další dva. Jeho úkolem je podle serveru posílení komunikace mezi Frontexem a českým Ředitelstvím pro mezinárodní policejní spolupráci nebo úřady, které mají na starosti správu hranic.

"Nabídka byla zveřejněna zhruba dva měsíce. Přihlásil se jediný kandidát, právě plukovník Husák," řekl serveru k výběrovému řízení na nový post mluvčí policejního prezidia Bocán. Husák podle něj absolvoval psychologické testy a pohovor před poradní komisí, kterou zřejmě přesvědčila Husákova dlouholetá policejní kariéra, včetně působení ve správní radě Frontexu nebo v kontingentu v Makedonii a na slovensko-ukrajinské hranici. "Zmiňovány byly i jeho zkušenosti s reprezentací Policie České republiky na mezinárodní úrovni a klidný, rozhodný projev," dodal Bocán.

Husák vedl českou policii zhruba jeden a půl roku, od září 2005 do března 2007. V létě 2006 se stal terčem kritiky za rychlou jízdu, kdy ho novináři přistihli při jízdě rychlostí 190 kilometrů za hodinu. V roce 2007 pak čelil podezření, že se zapletl do korupční aféry okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Podle Inspekce ministra vnitra trestný čin nespáchal, ale po těchto kauzách Husák rezignoval na funkci prezidenta.

Poté působil ve vedení cizinecké policie a v roce 2011 se stal náměstkem policejního prezidenta pro vnější službu. I tento post ale opustil kvůli další aféře. Byl totiž zachycen v pražském Obecním domě ve společnosti kontroverzních podnikatelů Tomáše Hrdličky a Romana Janouška. Tvrdil, že se jen zastavil pozdravit známé, ale následně rezignoval na svůj post. V listopadu 2012 zase musel odejít z čela policejní ochranné služby, protože jeho bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti.

Od září 2013 byl krajským ředitelem policie v Libereckém kraji. Rovněž toto působení ukončila aféra. Husák se totiž v době lockdownu za pandemie nemoci covid-19 zúčastnil spolu s dalšími lidmi narozeninové oslavy podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v hotelu v Teplicích.

Organizátor i účastníci akce tehdy porušili několik platných opatření proti šíření koronaviru. Tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak pověřil Husáka řízením Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Praze. Nynější ministr Vít Rakušan (STAN) ale pověření zrušil kvůli podezření, že dokument byl antedatovaný.

Novou Husákovu funkci Rakušan nekomentoval. "Do personálních kompetencí policejního prezidenta standardně nevstupuji," sdělil ministr Seznam Zprávám.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy