Brno - Sdružení Ekologický právní servis podalo na Českou republiku stížnost k Evropské komisi. Při schvalování staveb neberou podle něj úřady dostatečný ohled na to, jak zejména silnice a dálnice ovlivňují životní prostředí.
"Posuzování vlivů na životní prostředí není vedeno tak, aby mohlo být jednoznačně rozhodnuto, jestli stavba bude, nebo nebude poškozovat životní prostředí nad přípustnou míru," uvádí právník Ekologického právního servisu Pavel Černý.
Podle něj je to také důvod, proč v Čechách trvá udělení stavebního povolení tak dlouho.
Co říká směrnice
Schvalování staveb silnic a dálnic probíhá podle právníků postupně po úsecích. Investoři nejprve předkládají ke schválení ekologicky "nezávadné" úseky. Úseky, jejichž dopad na životní prostředí je nejvyšší, úředníci dostávají ke schválení až poslední a jejich trasa je již ovlivněna stavbami navazujícími.
Například část dálnice D8 přes České středohoří byla podle Ekologického právního servisu posuzována až poté, co byly povoleny a zahájeny stavby navazujících úseků na obou stranách. Vést dálnici přes CHKO se tak stalo "jediným řešením".
Více o stavbě dálnice D8: Zlom po 10 letech: Stavba D8 přes Středohoří začala
Směrnice EU však požaduje, aby byla celá stavba posuzována najednou. Podle sdružení úředníci také nezohledňují vzájemné působení různých staveb.
Bursík už to ví
Jako další z příkladů EPS uvádí, že při hodnocení důsledků rychlostní silnice R52 z Pohořelce do Mikulova nebyl zohledněn její vliv spolu s dalšími stavbami. V území jihovýchodně od Brna, kterým by měla procházet, jsou již v současnosti překročeny limity hluku a znečištění vzduší.
Spory od dálnici do Vídně čtěte zde: NKÚ se zajímá o jih Moravy. Prověří i dálnici do Vídně
"Kdyby byly v praxi správně uplatňovány předpisy EU, nemohlo by k takovýmto situacím docházet", říká Černý.
O podání stížnosti sdružení informovalo ministra životního prostředí Martina Bursíka.
Jestliže Evropská komise vyhodnotí stížnost jako opodstatněnou, vyzve české úřady k nápravě nedostatků nebo může zvažovat podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru. V takovém případě by ČR hrozily vysoké pokuty.