Dvojí občanství prošlo. Výhodu mají Slováci a Vietnamci

ČTK ČTK
27. 3. 2013 16:34
Poslanci schválili nový zákon o státním občanství. Zmírní podmínky pro určení otcovství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci schválili návrh nového zákona o státním občanství, který mimo jiné zavede možnost dvojího občanství.

Sněmovna provedla ve vládní verzi některé změny. Například Slováci by neměli přijít hned o dosavadní zvýhodnění pro nabytí občanství.

Zákon, jenž míří do Senátu, zahrnuje způsoby nabývání a pozbývání občanství, pravidla jeho zjišťování, prokazování a osvědčování a také vedení evidence rozhodnutí.

Slováci, kteří měli v Česku před rozdělením federace trvalý pobyt, budou pro nabytí občanství zvýhodněni ještě rok.

Vládní norma chtěla tyto lidi postavit na úroveň obyvatel ostatních zemí EU, kterým ale předloha umožňuje získat české občanství za splnění mírnějších, přesně definovaných podmínek.

Určitého zvýhodnění se dostane i cizincům z takzvané druhé generace, bude se týkat zejména Vietnamců.

Sněmovna v předloze zmírnila i ustanovení, podle nichž by bylo možné také analýzou DNA zkoumat, zda určení otcovství, v jehož důsledku by dítě nabylo občanství, nemá účelový charakter.

Postup by se neměl vztahovat na lidi s trvalým pobytem v Česku. Obvyklý postup pro určení otcovství by měl trvat nejdéle dva měsíce místo tří a dítě by v té době mělo požívat výhody trvalého pobytu, mělo by tedy například nárok na zdravotní péči.

Ze zjednodušeného udělování občanství sněmovna vyňala děti a vnuky lidí, kteří ze země odešli a české občanství pozbyli.

Podle původního vládního návrhu by nemuseli mít trvalý pobyt v Česku. K občanství by se tak mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v tuzemsku nebyli, argumentovali někteří poslanci.

Jsou i výjimky

V podstatě výjimku by ale mohly získat děti, které se narodily československým občanům v zahraničí mezi říjnem 1949 a květnem 1969.

Vnitro bude moci podle předlohy udělovat takzvané VIP občanství.

Cizinci je budou moci získat v případě, že to bude "významným přínosem pro Českou republiku z hlediska vědeckého, vzdělávacího, kulturního či sportovního" a bude sloužit k plnění mezinárodních závazků nebo humanitárním účelům.

Poslanec David Kádner (VV) neuspěl s návrhem zachovat soudní přezkum rozhodnutí, kterým stát zamítne udělení občanství kvůli bezpečnostnímu riziku po upozornění policie nebo Bezpečnostní informační služby.

Sněmovna nepřijala ani návrh Kádnerova stranického kolegy Michala Babáka, podle kterého by mohli získat občanství cizinci s trvalým pobytem za významný ekonomický přínos Česku.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy