Praha - Část žáků devátých ročníků základních škol dnes čekají přijímací zkoušky na střední školy. Největší konkurence se musí obávat uchazeči o gymnázia, naopak zájemci o učební obor se stresovat nemusí, učiliště je přijímají bez zkoušek.
Dostat se na střední školu se dnes pokusí také žáci pátých a sedmých tříd, kteří se přihlásili na osmiletá a šestiletá gymnázia. Poslední ročníky základních škol letos v červnu opustí 101.300 žáků, což je skoro o 7500 méně než loni.
Ministryni se zkoušky nelíbí
"Příjimačky" na střední školy se letos nejspíš nekonají naposledy, jejich zrušení má ale příznivce. Proti zkouškám je například i současná ministryně školství za zelené Dana Kuchtová.
"Strana zelených, jejíž program budu prosazovat, bude zrušení přijímacích zkoušek v dlouhodobém horizontu podporovat," řekla těsně po nástupu do funkce Kuchtová v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
S dalšími názory Kuchtové se seznamte ZDE |
"Po ukončení základní školy preferuji slovní výstupní hodnocení, které by bylo vodítkem i pro výběr žáka na střední školu (jedním z více kritérií). Celkově je třeba posílit trend hodnocení žáků a studentů na výstupu, nikoli na vstupu," dodala.
90 % gymnázií zkoušky pořádá
Gymnázia většinou uchazeče z deváté třídy zkoušejí z matematiky a českého jazyka, někdy také všeobecného testu a studijních předpokladů.
"Dělali jsme přijímačky z češtiny a matematiky, součástí češtiny byl všeobecný test. Matematika byla hodně těžká, myslím si, že mám něco pod polovinu příkladů," řekla ČTK Marie, která se hlásí na pražské Akademické gymnázium Štěpánská.
Na jedno místo zde letos připadá asi 1,7 zájemce.
Marie už přemýšlí o tom, co bude dělat, když se na školu nedostane. Zřejmě si ve druhém kole podá přihlášku na Gymnázium prof. Jana Patočky. Podobně uvažuje i její kamarádka Alžběta, která dnes také skládala zkoušky ve Štěpánské.
V prvním kole volno, v druhém nával
Na Gymnázium prof. Jana Patočky plánuje vedení přijmout 90 studentů. Prvního kola přijímacího řízení se zúčastnilo 73 uchazečů, 37 z nich bylo přijato bez zkoušek na základě pololetního prospěchu do průměru 1,3.
Ředitel gymnázia Michal Valek má už předem obavy, že se bude opakovat situace z loňského roku, kdy bylo v prvním kole rovněž méně zájemců než přijímaných, ve druhém se však na deset míst hlásilo asi 200 dětí.
Letos pořádá přijímací zkoušky pořádá asi 90 procent čtyřletých gymnázií a polovina středních odborných škol s maturitními obory.
Kromě gymnázií přetrvává v maturitních oborech zájem také o ekonomické školy a o studium elektrotechniky a telekomunikace, na učiliště se děti hlásí hlavně na gastronomické obory a hotelnictví. Žáci devátých ročníků ale mají zájem také o výuční list ze strojírenských oborů.