Praha - Sociální demokraté chtějí předložit novelu zákona o vysokých školách. Ta stávající podle jejich názoru znevýhodňuje vysokoškolské učitele. Ztěžuje jim totiž cestu k pracovnímu poměru na dobu neurčitou.
"Není možné, aby nejvzdělanější skupina české společnosti byla tímto nehorázným způsobem diskriminována. Taková diskriminace vytváří nejen jejich existenční nejistotu, ale má často i negativní důsledky spojené s vlastní činností vysokých škol," myslí si vysokoškolský profesor a poslanec ČSSD Ivan Ohlídal.
Ohlídal připomíná, že tato praxe funguje na většině českých vysokých škol. Podle předkladatelů novely neexistuje žádný rozumný důvod, proč by se i na ně neměl vztahovat Zákoník práce.
Na dnešní tiskové konferenci uvedli i konkrétní příklad. Tím je podle z jejich pohledu situace na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
"Vedení této fakulty řeší komplikovanou finanční situaci mimo jiného také tím, že hodlá v nejbližší době propustit i mladé, schopné a perspektivní akademické pracovníky vykazující velmi dobré vědecké a pedagogické výsledky. Důvodem tohoto propuštění je pouze to, že jim právě bude končit pracovní smlouva na dobu určitou," uvádí Ohlídal v tiskové zprávě.
"Tento krok je nejen asociální vůči těmto mladým pracovníkům, ale ve svých důsledcích také poškodí kvalitu vědecké a pedagogické práce na fakultě," uzavírá sociálnědemokratický expert na školství.